Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar më i larti në 40 vjetët e fundit

Çmimet po vazhdojnë të rriten me ritmin e tyre më të shpejtë në 40 vjetët e fundit. Ndërsa inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar ka kaluar në numër dyshifror për herë të parë që nga viti 1982

Ilustrim

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar ka kaluar në numër dyshifror në 10.1% që nga viti 1982, dhe kështu është duke u rritur kostoja e jetesës.

Banka e Anglisë ka thënë se norma me të cilën çmimet rriten, inflacioni mund të arrijë kulmin në më shumë se 13%.

Shifra ishte më e lartë nga sa prisnin ekonomistët, ku kontributin më të madh në inflacion e dha rritja e çmimeve të ushqimeve.

Kostot e energjisë, benzinës dhe naftës po kontribuojnë, gjithashtu edhe ushqimet si pijet joalkoolike ishin kontribuesi më i madh në rritjen e çmimeve në korrik, sipas ONS.

Më shpejt u rritën çmimi i bukës, drithërave, qumështit, djathit dhe vezëve, ndërsa më i lartë ishte edhe çmimi i perimeve, mishit dhe çokollatës.

Kostoja e transportit ishte një tjetër faktor i madh kontribues, me çmimet e aeroplanëve dhe biletat hekurudhore ndërkombëtare veçanërisht në rritje.

Kancelari i Thesarit, Ndhim Zahawi, ka thënë se marrja nën kontroll është përparësia e tij kryesore, njofton BBC.

“Unë e kuptoj se kohët janë të vështira dhe njerëzit janë të shqetësuar për rritjen e çmimeve me të cilat përballen vendet në mbarë botën,” ka thënë ai.

Zahwai ka shtuar se “Megjithëse nuk ka zgjidhje të lehta, ne po ndihmojmë ku mundemi përmes një pakete mbështetjeje prej 37 miliardë funtesh, me pagesa të mëtejshme për ata me të ardhurat më të ulëta, pensionistët dhe invalidët, dhe 400 £ ulje në faturat e energjisë për të gjithë në muajt e ardhshëm.”

Ndërsa, laburistët kanë akuzuar konservatorët se kanë injoruar shkallën e kësaj krize.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika