Kënga që ndryshoi SHBA-në

Me Happy Birthday, Stevie Wonder bëri me sukses fushatën për të nderuar Martin Luther King Jr me një festë kombëtare, në një karrierë të gjatë të shkrimit të këngëve të ndërgjegjshme shoqërore, shkruan Diane Bernard

Me Happy Birthday, Stevie Wonder bëri me sukses fushatën për të nderuar Martin Luther King Jr me një festë kombëtare, në një karrierë të gjatë të shkrimit të këngëve të ndërgjegjshme shoqërore, shkruan Diane Bernard

Më 15 janar 1981, legjendat e muzikës Diana Ross dhe Gladys Knight, së bashku me “kumbarin e repit”, Gil Scott-Heron, u bashkuan me muzikantin e njohur Stevie Wonder në skenën në National Mall në Uashington, DC.

Publiku prej 50,000 personash brohoi: “Dita e Martin Luther King, ne bëmë një festë”, sipas kujtimeve të Scott-Heron të vitit 2012, The Last Holiday, ndërsa yjet filluan të këndojnë këngën hit të Wonder, Happy Birthday, një haraç për civilët e vrarë. lideri i të drejtave.

“Thjesht nuk e kuptova kurrë/ Si një njeri që vdiq për mirë/ Nuk mund të kishte një ditë që do të/ Të ndahej për njohjen e tij”, kënduan ata, duke elektrizuar turmën.

Kënga e vitit 1980 kishte përfaqësuar fillimin e fushatës së Wonder për ta bërë ditëlindjen e aktivistit të njohur të paqes, Martin Luther King Jr, në një festë federale.

Për tre vjet Wonder e vuri jetën e tij në pritje dhe turne, mitingje dhe marshime të dedikuara për të sjellë në jetë vizionin e tij një kërkim që do të krijonte festën e parë në SHBA që nderoi një amerikan me ngjyrë.

Ky vit shënon 40 vjetorin e nënshkrimit të ligjit nga presidenti amerikan, Ronald Reagan, i projektligjit që caktoi Ditën e Martin Luther King.

Shumë njerëz sot mund të habiten kur kuptojnë rolin instrumental që luajti Stevie Wonder në miratimin e legjislacionit.

Por në fakt, arti i superyllit global dhe aktivizmi politik u ndërthurën gjatë gjithë karrierës së tij, madje edhe para lëvizjes së Ditës MLK, pasi ai vazhdimisht tërhoqi vëmendjen për çështjet sociale të Amerikës së mesit të shekullit.

Pas vrasjes së Dr King në prill 1968, Përfaqësuesi i SHBA John Conyers Jr nga Detroit, Michigan, dhe kongresmeni i Wonder, paraqiti një projektligj për ta bërë ditëlindjen e aktivistit një festë federale.

Por për 13 vjet, projektligji u dobësua, duke u përballur me kundërshtimin nga demokratët e jugut dhe republikanët konservatorë.

Për vite me radhë, Wonder kishte mbrojtur në heshtje festën. Por më pas, në vitin 1979, ai ndau një ëndërr që kishte me të venë e King, Coretta Scott King.

Stevie Wonder dhe Coretta Scott King përqafohen pas një fushate për ta bërë ditën e Martin Luther King një festë kombëtare, jep fryte (Kredia: Getty Images)

Në një intervistë të vitit 2011 me Anderson Cooper të CNN-it, Wonder tha: “I thashë asaj…”Kam imagjinuar në këtë ëndërr që po bëja këtë këngë. Ne po marshonim me shenja peticioni për ta bërë ditëlindjen e Dr King një festë kombëtare.”

Scott King ishte i emocionuar, shpjegoi Wonder, por ajo gjithashtu dyshoi se ëndrra e tij mund të realizohej në një kohë që kombi po bëhej gjithnjë e më konservator me ngritjen e Reaganizmit dhe politikanëve të së djathtës së re në Brezin e Diellit (Shtetet e Jugut), një reagim kundër Axhenda liberale e Presidentit Lyndon Baines Johnson e viteve 1960.

Por Wonder u ndje i detyruar nga ëndrra e tij dhe vitin e ardhshëm ai shkroi Happy Birthday, për Hotter than July, një album i vitit 1980 që arriti kulmin në vendin e tretë në listat amerikane dhe numrin dy në MB.

I bashkuar nga Scott King, Wonder përdori turneun e tij të vitit 1981 për atë album si një përpjekje mbarëbotërore për të mbrojtur festën.

Stevie Wonder mund të shkruante pothuajse çdo lloj kënge,” thotë kritiku muzikor dhe regjisori i filmave dokumentarë Nelson George për BBC Culture.

“Dhe si pjesë e përzierjes së tij të këngëve dhe melodive, ai ishte gjithmonë në gjendje të krijonte këngë për padrejtësitë sociale, veçanërisht melodi të gëzuara, të mëdha akorde që ishin të lehta për t’u kënduar,” shton ai.

George e krahason Happy Birthday, një këngë e madhe dhe gazmore – me një këngë tjetër të Wonder, Isn’t She Lovely.

“Për një grup të tërë njerëzish që u rritën në 40 vitet e fundit, Happy Birthday është bërë kënga standarde e ditëlindjes,” thotë ai.

“Është e mahnitshme që dikush mund të shkruante diçka që bëhet pjesë standarde e jetës si dhe ka rëndësi politike, por ai ishte në gjendje ta bënte këtë”.

Fonogrami i një lëvizjeje

Kërkimi i Wonder për të krijuar një festë të Ditës së Martin Luther King ndoqi gjithashtu traditën e muzikantëve dhe artistëve të njohur amerikanë që iu bashkuan lëvizjeve për ndryshime shoqërore gjatë shekullit të 20-të, sipas Kevin Gaines, profesor Julian Bond i të drejtave civile dhe drejtësisë sociale në Universitetin e Virxhinia.

“Ai është në përputhje me Woody Guthrie në vitet 1930 dhe 40, këngët e të cilit pasqyronin çështjet sociale të kohës,” tha Gaines për BBC Culture.

“Dhe këngëtarja afrikano-amerikane e operës, Marian Anderson, e cila këndoi përpara Memorialit të Lincoln në Uashington, DC për të protestuar ndaj refuzimit të Bijave të Revolucionit Amerikan për ta lënë të këndonte në sallën e tyre të mbledhjeve,” shton ai.

“Dhe gjithashtu Billie Holiday, e cila regjistroi himnin kundër linçimit, Strange Fruit , dhe u ngacmua në jug kur e këndoi drejtpërdrejt.”

Karriera e Stevie Wonder ndoqi nga afër lëvizjen e të drejtave civile të mesit të shekullit, duke filluar nga hiti i tij i parë numër një, Fingertips, në vitin 1963, thotë Gaines.

Wonder ishte vetëm 13 vjeç kur Fingertips doli në top listat në verën e vitit 1963  i lëshuar në vazhdën e fushatës së King për të çndarësuar akomodimet publike në qendër të Birmingham, Alabama.

Me sa duket një këngë partie, Fingertips nuk është haptazi politike si këngët e mëvonshme të Wonder.

Por regjistrimi i drejtpërdrejtë është simbolik, me thirrjen dhe përgjigjen e 13-vjeçarit ndaj adoleshentëve afrikano-amerikanë për ta ndjekur atë në festimin e tij të ritmit dhe bluzit amerikan dhe rrahjeve shpirtërore.

“Protestat e Birminghamit u bënë tituj botërorë,” thotë Gaines, “me foto dhe pamje të policisë që sulmon fëmijët me qen dhe tuba uji me presion të lartë.”

Maja e gishtave ishte një pararojë për mënyrën se si të rinjtë do të përfshiheshin në lëvizjen për të drejtat civile dhe protestat rinore të viteve 1960.
“Ajo bëhet një lloj kolone zanore për atë lëvizje,” thotë Gaines.

Megjithëse shumë nga këngët e tij të hershme nuk ishin haptazi politike, gjatë viteve 1960, Wonder foli drejtpërdrejt në shtypin afrikano-amerikan për të drejtat civile, thotë Gaines.

“Është e paqartë nëse amerikanët e bardhë po dëgjojnë apo jo atë që ai po thotë për lëvizjen ndërsa ajo po fiton vrull. Por ai është në TV kombëtar së bashku me artistë të tjerë të Motown duke kaluar në suksesin e zakonshëm,” thotë ai.

Dhe në atë kohë, për çdo artist me ngjyrë të ishte në televizionin kombëtar me apel të kryqëzuar ishte një arritje e rëndësishme.

Ndërsa bënte turne ndërkombëtarisht gjatë viteve të tij të adoleshencës, Wonder u lidh me audiencën jashtë shtetit, duke e kuptuar veten si një superstar dhe zëdhënës global.

Nga fundi i viteve 1960, ai u frymëzua nga artistë të tjerë me ngjyrë, duke përfshirë Bill Withers, Curtis Mayfield dhe Gil Scott-Heron, të cilët po bënin muzikë të ndërgjegjshme shoqërore.

Në vitin 1969, Wonder pa yllin e tjerë të Motown , Marvin Gaye, duke luftuar për të bërë albumin e tij konceptual, What’s Poing On, për një label që hezitonte të shihej si haptazi politik ..

Pasi dëgjoi këngën, What’s Going On, në vitin 1970, pronari i Motown, Berry Gordy, ishte absolutisht kundër publikimit të saj, duke menduar se një këngë dhe një album me koncept komentesh sociale do të ishte një katastrofë për reputacionin e kryqëzimit të Motown.

Një luftë 7-mujore për pushtet filloi midis Gaye dhe Gordy për krijimin e albumit, i cili më në fund përfundoi me publikimin e atij që u bë një nga albumet më të rëndësishme të protestës në historinë e muzikës pop.

Duke kuptuar se donte të shprehte opinionet e tij, Wonder rinegocioi kontratën e tij me Motown dhe në vitin 1971, në moshën 21-vjeçare, Wonder mbajti kontrollin e plotë të muzikës dhe publikimit të tij, një mundësi e rrallë në botën e muzikës pop.

Ai përqafoi lirinë krijuese dhe pavarësinë artistike që mori nga kontrata e re duke përmbushur ambiciet e tij për ta bërë muzikën një forum për shqetësimet politike të zezakëve dhe nga një perspektivë e zezë.

Në vitin 1972, ai publikoi albumin kryesor, Talking Book, me këngë të ngarkuara politikisht duke përfshirë Big Brother, i cili përmbante disa nga tekstet më të sinqerta, më të ndërgjegjshme shoqërore që ai kishte shkruar deri në atë pikë.

“Big Brother është një këngë shumë e fortë proteste,” tha Gaines për BBC Culture.

“Ai thotë ‘Ju keni vrarë të gjithë liderët tanë… Ju keni bërë që vendi juaj të dështojë’.”

Wonder po përshkruante një shoqëri amerikane që iu përgjigj lëvizjeve sociale të viteve 1960 me dhunë dhe një seri vrasjesh politike.

“Ai qartazi po vë në dyshim legjitimitetin e rendit politik në atë kohë,” thotë Gaines.

Fillimi i viteve 1970 ishte një epokë katastrofike për aktivistët afrikano-amerikanë, me goditjet shtetërore ndaj Black Panthers dhe vrasjen e udhëheqësve të Black Power në Çikago, dhe Big Brother pasqyroi ato ngjarje reale.

Në albumin e radhës të Wonder, Innervisions, këngë duke përfshirë Higher Ground, Too High, dhe sigurisht, një nga këngët e tij më me ndikim, Living for the City, dhanë një pamje të zymtë të peizazhit urban.

Një histori kinematografike e migrimit të zezakëve amerikanë të shekullit të 20-të nga jugu rural në veriun urban, kënga përmban një ndërthurje fjalësh që na çon drejt në rrugët e qytetit të Nju Jorkut me zhurmën e një autobusi dhe sirenat e policisë.

Ai përshkruan se si një i ri me ngjyrë nga Misisipi kapet nga krimi, droga dhe brutaliteti policor me të cilin u përballën shumë afrikano-amerikanë urbanë në atë kohë – dhe mbetet i rëndësishëm në shekullin e 21-të.

Një festë e re kombëtare

Në vitin 1980, me publikimin e thirrjes për veprim të Happy Birthday, Wonder ishte një nga muzikantët më të rëndësishëm në vend dhe ditëlindja e Dr King u bë një pikë grumbullimi për të kodifikuar aktivizmin e tij, thotë Nelson George.

“Njerëzit po shikonin atë pikë për të nderuar Kingun dhe lëvizjen e tij dhe ndryshimin në Amerikë.”

Por Amerika në të cilën u vra King, në vitin 1968, ishte ndryshe nga ajo e vitit 1980, me betejat për të drejtat civile që shndërroheshin në sfida të reja si mundësitë e barabarta në strehim dhe arsim.

Administrata e sapozgjedhur e Reganit ishte e qetë për çështjet e të drejtave civile dhe Reagan fillimisht foli kundër idesë së një feste kombëtare, duke ringjallur supozimin e vjetër se King ishte një komunist subversiv, ashtu siç kishin bërë kundërshtarët e të drejtave civile në vitet 1950.

“Kishte njerëz atëherë dhe ndoshta ende tani, të cilët thjesht nuk donin që një zezak të kishte një festë kombëtare,” thotë George.

Shumë në SHBA refuzuan gjithashtu idenë për të bërë një festë për dikë që nuk ishte president apo zyrtar qeveritar, e lëre më një aktivist social.

“Kishte shumë fije që punonin kundër kësaj që të ndodhte,” shton ai.

Kënga Happy Birthday e Wonder e vitit 1980 ishte një thirrje për veprim për të nderuar liderin legjendar të të drejtave civile Martin Luther King (Kredia: Getty Images)

Pas turneut të Wonder’s Hotter than July në 1981, ai dhe Scott King filluan lobim të madh ndaj politikanëve dhe në 1982 i dërguan Kongresit një peticion me gjashtë milionë nënshkrime.

Deri në janar 1983, Wonder vendosi të mos përsëriste mitingun e tij vjetor në National Mall. Në vend të kësaj, ai ndërroi taktikat dhe kaloi ditën në një seancë të posaçme legjislative për të nxitur Kongresin të miratonte legjislacionin.

Më në fund, më 2 nëntor 1983, aktivizmi i tyre dha frytet e tij dhe Presidenti Reagan nënshkroi një projekt-ligj për të krijuar një festë federale për të nderuar ditëlindjen e Martin Luther King Jr.

“Ishte e mrekullueshme të shihje artistin më të madh të kohës së tij, gjatë viteve të tij të kulmit të popullaritetit, të shfrytëzonte talentin dhe famën e tij për të bërë diçka që në fakt bëri një ndryshim”, thotë George, duke shtuar se me miratimin e ligjit të ri, ne. duhet ta shohin këngën Happy Birthday si një “pjesë e suksesshme agjitacioni politik”.

“Unë mendoj se artistët kanë qenë katalizatori për shprehjen e kushteve sociale që nga fillimi i të gjitha kohërave,” tha Stevie Wonder në 1980, kur ai njoftoi për herë të parë përpjekjen e tij për një Ditë kombëtare të MLK-së.

“Unë nuk jam politik. Unë nuk jam lider. Unë jam një qenie njerëzore që i është dhënë nderi dhe dhuntia e këngës. Dhe me të, unë jap më të mirën e mundshme”.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika