Kim Jong Un: Korea e Veriut është e gatshme të përdorë armët bërthamore

Korea e Veriut, është gati për çdo konflikt të mundshëm ushtarak me Shtetet e Bashkuara, si dhe me Korenë e Jugut. Udhëheqësi i Koresë së Veriut ka akuzuar SHBA-në për "demonizimin" e Koresë së Veriut për të justifikuar "aktet e rrezikshme armiqësore të paligjshme" ndaj Phenianit

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un

Korea e Veriut është e gatshme të mobilizojë parandalimin e saj të luftës bërthamore “me saktësi dhe menjëherë”, ka thënë udhëheqësi Kim Jong Un.

Ai ka thënë se vendi është gati për çdo konflikt të mundshëm ushtarak me Shtetet e Bashkuara, si dhe me Korenë e Jugut, duke kritikuar për herë të parë presidentin e ri Yoon Suk-yeol dhe duke paralajmëruar se Seuli po shkonte drejt pragut të luftës.

Në një fjalim në 69-vjetorin e fundit të Luftës së Koresë 1950-1953, ai ka thënë: “Forcat tona të armatosura janë plotësisht të përgatitura për t’iu përgjigjur çdo krize dhe parandalimi i luftës bërthamore i kombit tonë është gjithashtu plotësisht i gatshëm të mobilizojë forcën e tij absolute me besnikëri në mënyrë të saktë dhe të shpejtë për misionin e saj.”

Udhëheqësi i Koresë së Veriut ka akuzuar SHBA-në për “demonizimin” e Koresë së Veriut për të justifikuar “aktet e rrezikshme armiqësore të paligjshme” ndaj Phenianit, raporton Sky News.

Ai ka thënë se stërvitjet ushtarake SHBA-Kore e Jugut tregojnë “standarde të dyfishta” të SHBA-së, sepse ajo i cilëson aktivitetet rutinë ushtarake të Koresë së Veriut, një referencë e dukshme ndaj testeve të saj raketore, si provokime ose kërcënime.

“Kjo po i çon marrëdhëniet dypalëshe deri në pikën ku është e vështirë të ktheheni, në një gjendje konflikti,” ka shtuar ai.

Ai gjithashtu homologun e tij në Korenë e Jugut e ka quajtur “një maniak konfrontimi” dhe e ka akuzuar atë se kërcënon të drejtën e Phenianit për vetëmbrojtje dhe siguri.

“Të flasësh për veprime ushtarake kundër kombit tonë, i cili posedon armë absolute nga të cilat ata kanë më shumë frikë, është absurde dhe është një veprim shumë i rrezikshëm vetëvrasës”, ka thënë ai.

“Një përpjekje e tillë e rrezikshme do të ndëshkohet menjëherë nga forca jonë e fuqishme dhe qeveria Yoon Suk-yeol dhe ushtria e tij do të asgjësohen.”

Fjalimi erdhi pasi zyrtarët e Seulit dhe Uashingtonit kanë thënë se Pheniani ka përfunduar përgatitjet për të kryer testin e tij të parë bërthamor që nga viti 2017.

Ai vjen pas një paralajmërimi nga udhëheqësi i Koresë së Veriut në fillim të këtij viti në prill, kur ai ka thënë se armët bërthamore të vendit të tij “nuk do të kufizohen kurrë në misionin e vetëm të parandalimit të luftës”.

Ushtria e tij ka testuar gjithashtu raketa me aftësi bërthamore që vendosin territorin e SHBA-së dhe Korenë e Jugut brenda distancës goditëse.

Vërejtjet e tij të fundit vijnë gjithashtu pasi ai kërkon mbështetje më të madhe publike me vendin e tij që po përballet me një krizë ekonomike për shkak të mbylljeve të kufijve të lidhura me pandeminë, sanksioneve të udhëhequra nga SHBA dhe keqmenaxhimit të tij.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika