Kinë: një i vdekur dhe 8 të plagosur pasi treni doli nga binarët

Drejtuesi i trenit mbeti i vdekur, dhe tetë persona të tjerë mbetën të plagosur pasi treni me shpejtësi doli nga binarët

Personeli i urgjencës ndihmon një pasagjer të zbresë nga një vagon.

Në mëngjesin e së shtunës të 4 majit, një tren në Kinën jugore me shpejtësi të lartë, doli nga binarët ku aty mbeti një person i vdekur dhe tetë të tjerë të plagosur.

Kjo ngjarje tronditëse ndodhi në orën 10:30 të mëngjesit, pasi treni goditi mbeturinat si pasojë e rrëshqitjes së dheut në binarë.

Drejtuesi i trenit vdiq në spital, ndërsa, një anëtar i ekipit dhe shtatë pasagjerë u plagosën, bënë të ditur CNN.

Ndërsa pasagjerët e tjerë numri i të cilëve është 136, janë evakuuar në mënyrë të sigurtë, dhe ky incident është nën hetime.

Rrjeti hekurudhor i shpejtësisë së lartë të Kinës përfshin 37,900 kilometra (rreth 23,500 milje) linja që përshkojnë vendin për të lidhur të gjitha grupimet kryesore të megaqyteteve. Të gjitha janë përfunduar që nga viti 2008.

Asnjë incident i madh nuk është raportuar në rrjet që nga viti 2011, kur 40 njerëz u vranë dhe rreth 200 të tjerë u plagosën pasi një tren me shpejtësi të lartë u godit nga pas nga një tren tjetër pranë Ëenzhou, provincën Zhejiang.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika