Klinaku: Ministri Murati është e vërtetë që mashtron

Përgjatë raportimit para Komisionit parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Ministri i Financave, Hekuran Murati kishte thënë se ligji për pagën minimale është fshirë që nga viti 2017. Për një gjë pajtohen të ftuarit e sotëm në "Debat Plus", lista duhet filtruar

Faton Klinaku, përfaqësues i veteranëve të UÇK-së
Faton Klinaku, përfaqësues i veteranëve të UÇK-së

“Është e vërtetë se Hekuran Murati mashtron”, “Protesta është e drejtë”, “Qeveria ka qasje të gabuar”, “Krerët e UÇK-së i kemi dërguar në Hagë”, “Kanë sjellë veteranin ta vrasë veten”, “Kanë sjellë veteranin me lanë vendin”, janë disa nga shprehjet që u dëgjuan në skenën e Debat Plus, lidhur me “Betejën e Veteranëve”.

Përgjatë diskutimit të kategorizimit të veteranëve, Faton Klinaku nga Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), ka thënë se ka një të vërtetë ndaj asaj se Ministri i Financave, Hekuran Murati, mashtron mbi shumën e pagave të veteranëve në vit që sipas Qeverisë, arrin në 80 milionë euro.

Klianku ka thënë se bazuar në Agjensionin e Statistikave, Qeveria e Kosovës nuk harxhon 80 milionë euro në vit për veteranë.

“36.800 sipas Agjensionit të Statistikave e marrin pensionin për veteranë, mirëpo nuk e llogarisin që 3.200 i marrin të pleqërisë(pensionin)”, ka thënë Klinaku, gjersa ka shtuar se kështu, totali i veteranëve është 33.600.

Ndër të tjerash, Klinaku thotë se detyra e vetme e Qeverisë Haradinaj, Kurti I dhe II, ishte themelimi i një komisioni për kategorizim të veteranëve, gjë e cila sipas tij, nuk është realizuar asnjëherë.

Nga ana tjetër, Imer Mushkolaj ka thënë se probleme të tilla kanë ekzistuar qysh nga fillimi e gjeneza e këtij problemi fillon që nga përfshirja e njerëzve jo-veteranë në lista.

Një problem po aq i madh, sipas Mushkolaj, mbetet edhe paga minimale e tyre.

“Shuma 170 euro është pension, jo pagë. Këtë shumë që i’a jep shteti nuk ia jep si pagë por si vlerësim që ka luftuar, por kjo nuk duhet t’i ndalë ata të punojnë”, ka thënë Mushkolaj, gjersa ka shtuar se një gjë e tillë i detyron veteranët të punojnë në mënyrë të jashtëligjshme. Njëherësh, sipas tij kjo dëmton edhe ekonominë e vendit.

Duke thënë se pajtohet me mendimet e Mushkolajt, Dardan Krasniqi, ish-luftëtar, thekson se “lufta kryesore e veteranëve është mos-instrumentalizmi…pa shoqata të forta të luftës ky vend kurrë s’do të ecë përpara”.

Nga ana tjetër, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, ka thënë se veteranët dhe organizatat e tjera të dala nga lufta, janë duke jetuar në kushte mjaft të vështira ekonomike. Trajtimi që po u bëhet atyre, sipas tij, është diskriminues./PortaliD/

Ministri Murati: Duhet të pastrohen listat e veteranëve të luftës

Të martën, Ministri i Financave, Hekuran Murati, kishte deklaruar se neni 18 që e lidh pagën minimale me pensionin e veteranëve të luftës, është fshirë nga Ligji për pagën minimale qysh në vitin 2017.

Ai, gjatë raportimit para Komisionit parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, ka shtuar se fshirja e të njëjtit nen është bërë nga vullneti politik i atëhershëm.

“Neni 18 që e lidh pagën minimale me pensionin e veteranëve është fshirë në vitin 2017. Fshihet neni 18 dhe kësisoj bëhet shkëputja e pagës së veteranit”, ishte shprehur Murati.

Ministri Murati kishte theksuar se lista e veteranëve të luftës duhet të pastrohet.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika