Kovaçevski: E respektoj vendimin e Muhamed Zekirit për dorëheqje

Dimitar Kovaçevski, kryeministër i Maqedonisë së Veriut

”E respektoj vendimin e Muhamed Zekirit për dorëheqje nga funksioni. Është një akt i përgjegjësisë politike. Qeveria së shpejti, do të fillojë procedurë për zgjedhjen e sekretarit të ri të përgjithshëm”, deklaroi kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Kovaçevski ka thënë se pret një procedurë të pavarur dhe transparente nga Prokuroria dhe organet e gjyqësisë si dhe respektim të plotë të prezumimit të pafajësisë.

Gjithashtu, shtoi se Qeveria së shpejti, do të fillojë procedurën për zgjedhjen e sekretarit të përgjithshëm.

Sekretari i përgjithshëm i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Muhamed Zekiri ka dhënë dorëheqje nga posti i tij, dhe këtë e ka bërë të ditur nëpërmjet rrjetit social të tij, Facebook.

Dorëheqja vjen, pasi Prokuroria Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsion ka lëshuar urdhër “për zbatimin e procedurës hetimore kundër dy shtetasve kroatë dhe një funksionar të Qeverisë së RVM-së, në cilësi të personit zyrtar, i dyshuar se ka kryer vepër penale keqpërdorim të pozitës dhe autorizimit zyrtar”.

Prokurorja, Vilma Ruskoska sot, deklaroi se lënda për hetim për shpërdorim që është ngritur kundër sekretarit të përgjithshëm të Qeverisë, Muhamed Zekirit dhe dy shtetasve kroatë, Prokuroria e ka marrë në gjysmën e dytë të vitit 2021.

Pritet që Zekiri të paraqitet në gjykatë, që të dalë para gjykatësit të procedurës paraprake që t’i shqiptohet paraburgimi.

Muhamed Zekiri, sekretar i përgjithshëm i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut

Paraburgimi u kërkua nga  Prokuroria Publike Themelore për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (PPTh NKO), për shkak të rrezikut se i njëjti dhe dy të dyshuarit tjerë, mund të arratisen dhe mund të ndikojnë në hetim duke shkatërruar dëshmitë.

Gjatë periudhës prej muajit prill 2021 deri në muajin janar 2022, duke shfrytëzuar pozitën e tij, i dyshuari i parë, Muhamet Zekiri, pa realizuar procedurë përkatëse për prokurim publik, ka arritur marrëveshje me shërbime konsulente me kompani ku qëllimisht iu ka ndihmuar shtetasve kroatë.

Me veprimet e ndërmarra, të dyshuarit për kompaninë kanë siguruar pasuri pronësore të kundërligjshme në vlerë prej 57.932.100,00 denarë, në dëm të Buxhetit të RMV-së. Vlerë që ishte më e madhe se 795.000 euro nga vlera e dakorduar për kryerjen e shërbimeve konsulente.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika