Krasniqi: Krimet ndaj popullatës civile shqiptare gjatë luftës në Kosovë, nuk do të harrohen asnjëherë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës(PDK), Memli Krasniqi, ka thënë se "Vrasja e 45 civilëve në Reçak, në gjaktftohësi dhe me paramendim, ishte krim kundër njerëzimit"

Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi duke bërë homazhe tek varrezat e fshatit Reçak

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës(PDK), Memli Krasniqi, ka bërë homazhe te varrezat e fshatit Reçak.

Krasniqi ka thënë se Masakra e Reçakut ka dëshmuar “qëllimin dhe synimin e një politike gjenocidale dhe të orkestruar të Serbisë kundër shqiptarëve në Kosovë”.

“Vrasja e 45 civilëve në Reçak, në gjaktftohësi dhe me paramendim, ishte krim kundër njerëzimit – çka me të drejtë e cilësoi edhe ambasadori William Walker. Krimet ndaj popullatës civile shqiptare, gjatë luftës së viteve 1998/99, nuk do të harrohen asnjëherë dhe për to, nuk do të heshtim derisa drejtësia të vihet në vend”, ka shkruar kreu i PDK-së, Memli Krasniqi.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi

Krasniqi ka shtuar se kanë bërë homazhe te Kompleksi Përkujtimor në Reçak, për t’i përkujtuar viktimat e kësaj masakre.

“Lavdi të përjetshme martirëve, dëshmorëve dhe heronjve të Kosovës!”, ka theksuar tutje ai.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika