Kryetarët e VV-së nuk shfaqen në takim me Hovenier, të PDK-së po

Kryetarët e Komunës së Leposaviqit dhe Mitrovicës së Veriut, nga VV-ja mungojnë në takim me ambasadorin amerikan, ndërsa kryetarët e PDK-së kanë mbërritur në zyrat e BE-së në Prishtinë

Pamje nga zyra e BE-së në Prishtinë, 29 maj 2023.

Kryetarët e Leposaviqit dhe Mitrovicës së Veriut nga Lëvizja Vetëvendosje as pas një ore nuk kanë shkuar në takimin me ambasadorin amerikan, Jeff Hovenier, ndërsa të pranishëm janë vetëm kryetarët e Partisë Demokratike të Kosovës.

Kryetarët e komunave të Zubin Potok dhe Zveçan, Izmir Zeqiri dhe Ilir Peci, para një ore kanë mbërritur në zyrat e Bashkimit Evropian në Prishtinë, ku pritet të zhvillohet takimi.

Peci e Zeqiri mbërrijnë në zyret e BE-së në Prishtinë

Ndryshe, në tri komunat veriore qytetarët serbë të udhëhequr nga Lista Serbe, janë mbledhur për të protestuar kundër kryetarëve të sapozgjedhur në veri. Kjo protestë shpreh kundërshtimin e tyre ndaj procesit të zgjedhjeve dhe rezultateve të tyre në këto komuna.

Misioni i paqeruajtës i NATO-s, KFOR, ka vendosur të shtojë praninë e forcave të tyre pranë hyrjes në tri komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës – Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës.

Kështu ka bërë të ditur ekipi i RTV Dukagjinit, i cili ndodhet në terren, ndërsa ky vendim vjen pas rritjes së tensioneve dhe incidenteve të fundit në këtë zonë.

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika