Kurti bëhet pjesë e fushatës “Stand up for Ukraine”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeminstri i Kosovës Albin Kurt i është bashkuar fushatës ndërkombëtare “Stand up for Ukraine”.

Përmes një videoadresimi, ai ka folur për bashkërendimin e Kosovës, krahpërkrah me vendet perëndimore në dënimin e agresionit rus mbi Ukrainën.

Kurti ka thënë se, Kosova i është bashkuar frontit demokratik duke i vendosur sanksione Rusisë ashtu siç kanë vepruar edhe vendet e Bashkimit Evropian (BE) dhe vendet e tjera Perendimore.

“Derisa pushtimi i paarsyetueshëm rus ndaj Ukrainës dhe popullit të saj po vazhdon, pamjet që po shohim na rikujtojnë rëndësinë e jashtëzakonshme të unitetit dhe solidaritetit evropian”, ka thënë Kurti.

I pari i qeverisë së kosovare gjtihashtu ditë më parë kishte thënë se, Kosova është zotuar dhe është e gatshme t’i strehojë rreth 5 mijë refugjatë ukrainas. Kosova gjithashtu ka nda mjete financiare për Ukrainën.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika