Kurti e Bislimi mbajnë konferencë për media, s’dihet arsyeja

Takimi i 14 shtatorit u shpall i dështuar. As këtë herë, Kosova dhe Serbia nuk arritën të gjejnë gjuhë të përbashkët për zbatimin e marrëveshjes bazike të arritur në fillim të vitit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti si dhe Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe zëvendësi i tij, Besnik Bislimi, pritet të mbajnë gjatë së hënës konferencë për media, me fillim nga ora 10:30.

Arsyet e mbajtjes së kësaj konference nuk janë bërë të ditura.

Kjo konferencë vjen pak ditë pas takimit që pati Kurti në Bruksel me presidentin serb Aleksandër Vuçiq, në kuadër të Dialogut.

Ndryshe, takimi i 14 shtatorit u shpall i dështuar. As këtë herë, Kosova dhe Serbia nuk arritën të gjejnë gjuhë të përbashkët për zbatimin e marrëveshjes bazike të arritur në fillim të vitit.

Vuçiq insiston në themelimin e Asociacionit si veprim të parë, derisa për Kurtin hapat e ardhshëm janë vazhdimi i bisedimeve për implementimin e marrëveshjes në mënyrë “të sekuencuar”, përkatësisht zbatimin e nenve të saj ashtu siç janë radhitur në Marrëveshjen bazike për normalizimin e marrëdhënieve.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika