Kurti merr pjesë në forumin e Bratisllavës në Sllovaki

Kryeministri Kurti, të enjten ka udhëtuar për në Sllovaki për të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës GLOBSEC 2022, forum ky që do të mbahet nga data 2 deri më 4 qershor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, të enjten ka udhëtuar për në Sllovaki për të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës GLOBSEC 2022, që do të mbahet nga data 2 deri më 4 qershor, bëhet e ditur nga Zyra e Kryeministrit.

“Krahas pjesëmarrjes në panelin e diskutimit ‘Tani ose kurrë- duke zhbllokuar të ardhmen evropiane për Ballkanin Perëndimor’, kryeministri Kurti do të zhvillojë takime edhe me liderë të vendeve të tjera, pjesëmarrës në këtë forum”, thuhet në njoftim.

Në këtë forum pritet të marrë pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Forumi i Bratislavës GLOBSEC 2022, është një ndër konferencat më të rëndësishme strategjike ndërkombëtare.

Forumi do të shërbejë si një platformë për vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore për t’iu bërë thirrje për veprim, vendeve të Perëndimit dhe partnerëve të tyre demokratikë anembanë globit.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika