Kurti merr pjesë në forumin e Bratisllavës në Sllovaki

Kryeministri Kurti, të enjten ka udhëtuar për në Sllovaki për të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës GLOBSEC 2022, forum ky që do të mbahet nga data 2 deri më 4 qershor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, të enjten ka udhëtuar për në Sllovaki për të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës GLOBSEC 2022, që do të mbahet nga data 2 deri më 4 qershor, bëhet e ditur nga Zyra e Kryeministrit.

“Krahas pjesëmarrjes në panelin e diskutimit ‘Tani ose kurrë- duke zhbllokuar të ardhmen evropiane për Ballkanin Perëndimor’, kryeministri Kurti do të zhvillojë takime edhe me liderë të vendeve të tjera, pjesëmarrës në këtë forum”, thuhet në njoftim.

Në këtë forum pritet të marrë pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Forumi i Bratislavës GLOBSEC 2022, është një ndër konferencat më të rëndësishme strategjike ndërkombëtare.

Forumi do të shërbejë si një platformë për vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore për t’iu bërë thirrje për veprim, vendeve të Perëndimit dhe partnerëve të tyre demokratikë anembanë globit.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika