Kurti në SHBA, Borrell e telefonon nga Kili

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell lidhur me sanksionet që Kosova i ka vënë Rusisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka telefonuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për ta falënderuar për sanksionet që Kosova i ka vënë Rusisë.

E veçanta e kësaj telefonate ishte se, Kurti po ashtu edhe Borrell janë jashtë vendit të tyre.

Kurti nuk e humbi mundësinë për ta shprehur këtë fakt, duke thënë se janë “të dy larg shtëpisë, në dy kontinente, por në një zonë kohore”.

“Falënderoj Përfaqësuesin e Lartë Josep Borrell për thirrjen e tij nga Kili. Megjithëse të dy larg shtëpisë, në dy kontinente, por në një zonë kohore, gjetëm disa momente për të diskutuar situatën aktuale dhe për të ndjekur dialogun e ardhshëm në rajonin tonë. Ai përsëri falënderoi Kosovën për përafrimin me sanksionet e BE-së kundër Rusisë”, ka shkruar Kurti në llogarinë e tij në Twitter.

Kurti po qëndron në SHBA së bashku me Presidenten Vjosa Osmani ku ishin pjesë e funeralit të ish-Sekretarës së shtetit, Madeleine Albright.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika