Kurti përkujton masakrat e Paklekut dhe Studimes: Janë dëshmi e gjenocidit të Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka rikujtuar masakrat e Paklekut të ri dhe të Studimes, që u kryen nga forcat serbe 25 vjet më parë.

Në Paklek të ri janë vrarë dhe zhdukur me forcë dhjetë shqiptarë, kurse për fatin e nëntë të tjerëve ende nuk dihet asgjë.

Në Studime të Shtimes, forcat serbe kishin masakruar 13 anëtarë të familjes Gërxhaliu, në mesin e tyre, shtatë ishin fëmijë.

Kurti tha se këto masakra sikurse gjithë të tjerat që kanë ndodhur janë dëshmi e krimeve çnjerëzore që i ka kryer Serbia në Kosovë.

Bëhen 24 vjet nga masakra në Studime të Vushtrrisë, ku u vranë 116 shqiptarë nga forcat serbe - Telegrafi - Telegrafi

“Këto masakra, vrasje e zhdukje me forcë, sikurse edhe të gjitha masakrat tjera në Kosovë, janë dëshmi e pamohueshme e krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit të shtetit të Serbisë ndaj shqiptarëve gjatë luftës 1998-1999 në Kosovë”, ka thënë ai.

Tutje, Kurti u shpreh se “trupi i Kosovës i gjithi është i mbushur me plagë, të cilat për t’u shëruar kanë nevojë për drejtësi. Drejtësia është i vetmi ilaç. Është themeli i qëndrueshëm për paqe”.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika