Kurti pritet ta takojë presidentin Erdogan

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të zhvillojë një takim bilateral me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Hakan Fidan, gjatë vizitës së tij zyrtare në Ankara dhe Stamboll

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nisur vizitën e tij në Turqi, ku në kryeqytetin Ankara pritet të zhvillojnë një takim me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, si dhe me ministrin e Punëve të Jashtme, Hakan Fidan.

Kështu është bërë e ditur nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës, e cila mbrëmjen e së enjtes njoftoi për takimin e Kurtit që e zhvilloi me ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Sabri Tunç Angılı.

“Ky takim u zhvillua në prag dhe të vizitës zyrtare të kryeministrit Kurti në Ankara dhe Stamboll ditët e ardhshme, ku në mesin e agjendës do të ketë mundësi të zhvillojë dhe një takim bilateral me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, si dhe me ministrin e Punëve të Jashtme, Hakan Fidan”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Kryeministri i Kurti thuhet se është i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi dhe zëvendëskryeministrja Emilija Rexhepi.

Siç ka njoftuar ZKM-ja, në takimin mes ambasadorit turk dhe kryeministrit Kurti është diskutuar për marrëdhëniet dypalëshe dhe rëndësia e bashkëpunimit në projekte të përbashkëta edhe në fushat e kulturës, mbrojtjes dhe investimeve.

Qëndrimin në Turqi, kryeministri Kurti do ta vijojë në Stamboll, ku do të marrë pjesë në forumin e parë ekonomik të bizneseve ndërmjet Kosovës dhe Turqisë.

“Në Stamboll do të mbahet edhe Forumi i parë Ekonomik mes Republikës së Kosovës dhe Turqisë, ku do të marrin pjesë biznese të shumta nga Kosova dhe Turqia, si një mundësi unike për të zgjeruar mundësitë e bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar”, thuhet tutje në njoftimin e lëshuar nga ZKM-ja.

Ndër të tjera, në takimin me ambasadorin turk, kryeministri Kurti shprehu mirënjohjen e tij për mbështetjen e vazhdueshme të Turqisë e popullit të saj ndaj popullit dhe shtetit të Kosovës, veçanërisht për rolin e saj në anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare e përkrahjen e palëkundur së fundmi për aderim në Këshillin e Evropës.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika