Kusari-Lila: Të gjitha kërkesat e opozitës do të përfillen, i kemi shtuar disa çështje shtesë

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka deklaruar se në iniciativa e VV-së për themelimin e një komisioni hetimor për energji do t’i ketë përbrenda të gjitha kërkesat e opozitës, por sipas saj ky komision do të jetë më i gjerë

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila

Në seancën e Kuvendit të Kosovës po diskutohet për themelimin e komisionit hetimor parlamentar për sektorin e energjisë.

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se çdo kërkesë e parashtruar nga opozita do të jetë pjesë e hetimeve, që do t’i bëjë komisioni për energji.

Por, sipas saj, ky komision do të jetë më i gjerë, dhe do të merret edhe me problemet e vjetra në sektorin e energjisë.

“Pajtohemi me secilin pretendim tuajin, megjithatë, nëse duam të jemi transparentë po e zgjerojmë gamën e hetimit. Në këtë aspekt kemi propozime konkrete, me gjithë propozimet tuaja. Në kuadër të propozimeve tona, të cilat lidhen edhe me rrethanat e trashëguara, mungesa e investimeve, largimi i investitorëve serioz e deri te nisja e ndërtimit të kapaciteteve të energjisë, mospërcjellja e planit investues të privatizuesit, është thënë se do të investohen 300 milionë euro a janë investuar ato”, ka deklaruar ajo.

Salla e Kuvendit të Kosovës

Ajo iu kundërpërgjigj deputetit të PDK-së, Ferat Shala, i cili kërkoi të dijë se ku kanë shkuar mbi 100 milionë euro subvencione të Qeverisë, që ishin paraparë për sektorin energjetik.

Kusari-Lila tha se mjetet në fjalë janë në Qeveri të Kosovës, dhe sipas saj, kjo është lehtë e identifikueshme.

Ditë më parë, partitë opozitare PDK dhe AAK, kishin deklaruar se nuk janë kundër themelimit të një komisioni të iniciuar nga VV-ja, por, sipas tyre, së pari duhet të votohet themelimi i komisionit, sipas kërkesës së tyre.

Ndërkaq, përfaqësues të VV-së, kishin thënë se iniciativa e tyre për themelimin e komisionit do t’i përmbajë edhe kërkesat e opozitës.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika