Kush është Qerim Qerimi, rektori i ri i UP-së?

Universiteti i Prishtinës, tashmë e ka rektorin e ri, ai është profesori Qerim Qerimi i cili është zgjedhur me gjashtë vota për

Qerim Qerimi, rektor i UP-së

Qerimi është profesor në Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës në Kosovë. Ai ligjëron të Drejtën Ndërkombëtare Publike, të Drejtën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut dhe Organizatat Ndërkombëtare. Përvoja e tij e kaluar në mësimdhënie përfshin fusha të tjera si E Drejta Ndërkombëtare Ekonomike, E Drejta Ndërkombëtare e Mjedisit, E Drejta Krahasuese dhe E Drejta Diplomatike dhe Konsullore.

Qerimi është gjithashtu një profesor vizitor në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Antwerp-it në Belgjikë, ku jep mësim në Zbatimin e Ligjit Ndërkombëtar. Ai është i lidhur me Grupin Kërkimor të Ligjit dhe Zhvillimit të Universitetit të Antwerpen.

Në Universitetin e Prishtinës, ai ka shërbyer si Zëvendës Dekan për Çështje Akademike të Fakultetit Juridik dhe si ushtrues detyre i prorektorit të Universitetit.

Qerimi ka ndjekur kërkime postdoktorale në Universitetin e Harvardit dhe në Universitetin e Antwerp-it, ka qenë studiues i Institutit Max Planck për të Drejtën Publike Krahasuese dhe të Drejtën Ndërkombëtare në Heidelberg dhe është student i Akademisë së Hagës për të Drejtën Ndërkombëtare.

Hulumtimi i tij aktual është fokusuar në ndërveprimin e ligjit dhe politikave në arenat e mbrojtjes së të drejtave të njeriut, ligjit të zhvillimit të qëndrueshëm dhe shtetit të së drejtës dhe drejtësisë kushtetuese globale.

Gjithashtu, Qerimi ka shërbyer në kapacitete të ndryshme këshilluese dhe eksperte për organizata të tilla si Bashkimi Evropian, Këshilli i Evropës, USAID, DFID, UNDP, IOM dhe Banka Botërore për çështje që lidhen me sundimin e ligjit, zhvillimin dhe ligjin mjedisor. dhe ngritjen e kapaciteteve në vendet në tranzicion.

Ai ka qenë anëtar i ekipit ligjor të Kosovës në procedurat këshillimore të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në rastin e Përputhshmërisë me të Drejtën Ndërkombëtare të shpalljes së njëanshme të pavarësisë në lidhje me Kosovën, dhe gjithashtu ka shërbyer si ekspert më parë në arbitrazhin ICSID të Bankës Botërore.

Zgjidhet rektori i ri i UP-së

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika