Kush ishte udhërrëfyesi i lobit shqiptar në Amerikë? – Flet biznesmeni shqiptaro-amerikan Ramiz Tafilaj

Sukseset e atëhershme të lobit shqiptare sipas biznesmenit shqiptaro-amerikan Ramiz Latifaj nuk mund të  arrihen për shkak të disa politikave jo të mira

Biznesmeni shqiptaro-amerikan Ramiz Tafilaj ka folur në emisionin Personale te Krrnare Vokshi për Lobin shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tafilaj ka thënë se meritat kryesore për këtë lob të suksesshëm i ka një biznesmen shqiptarë Xhim Xhema.

Sipas tij, shumë pak përmendet emri i njeriut që ka nisur këtë lob.

“Xhim Xhema i ka bërë lidhjet e para me senatorin Bob Dol. Edhe sot e kësaj dite, unë mendojë që Xhim Xhema është një person i rëndësishëm për situatën në Kosovë”.

Më tej, Tafilaj merita për këtë lob i ka atribuuar kongresmenit me prejardhje shqiptare nga Italia, Joe DioGuardi.

“DioGuardi na ka mësuar rrugët si me shkua në Kongres edhe Senat e Shtëpi të Bardhë. Ai kishte punuar si kongresmen edhe ai mundëte me na hapë këto rrugë”, ka theksuar Tafilaj.

Biznesmeni shqiptaro-amerikan Ramzi Tafilaj

Madje ai ka folur për sukseset e lobit shqiptar në Amerikë.

“Nënshkrimi i një rezolute të parë në vitet e ’88, ’89, i ka pasur vetëm shtatë kongresmen që e kanë nënshkruar për të mirën e Kosovës. Por, disa vite më vonë, ai ka arritur që t’i bëjë për mbi 170 kongresmen që kanë nënshkruar për rezolutën e Kosovës”, ka deklarua Tafilaj, teksa ka shtuar se “Ndoshta sot nuk mundet me i bë më 170 kongresmen që të nënshkruajnë për Kosovën, për shkak të një politike jo të mirë edhe strategjie jo të duhur por, fati ynë është sepse jemi një pik strategjike për SHBA-të”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika