Lajçak bisedon me kryeministrin kroat për dialogun dhe normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar në Davos të Zvicrës, kryeministrin kroat, Andrej Plenkoviq, të cilin e ka informuar për situatën në Ballkanin Perëndimor, dialogun dhe normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë

Ilustrim

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak, ka treguar se në Forumin Botëror Ekonomik në Davos të Zvicrës, ka ngritur çështjen për avancim të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai është takuar me kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq, të cilin ka thënë se e ka informuar mbi situatën aktuale në Ballkanin Perëndimor dhe për dialogun për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Tutje, Lajçak ka shkruar se Kroacia si anëtare e BE-së luan një rol të rëndësishëm në procesin e dialogut.

“Bisedë shumë e dobishme në margjinat e Forumit Ekonomik me kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkoviq, për situatën aktuale në Ballkanin Perëndimor dhe dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Si një fqinj i drejtpërdrejtë dhe anëtar i BE-së, Kroacia ka një rol të rëndësishëm për të luajtur”, ka shkruar Lajçak.

Se një takim i tillë është realizuar për të biseduar lidhur me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, e ka potencuar përmes një postimi edhe vetë kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq.

“Takimi me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”, ka shkruar ai në Twitter.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika