Lushtaku publikon një xhirim të vitit 1994, ku dëshmori i kombit Bekim Berisha (Abeja) fliste për lirinë e Kosovës

Ish-komandanti i UÇK-së, Sami Lushtaku e ka publikuar një xhirim të vitit 1994 ku shihet dëshmori i kombit Bekim Berisha, teksa fliste për lirinë e Kosovës

Bekim Berisha, dëshmpor i kombit

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushatku, e ka publikuar një xhirim të vitit 1994 ku shihet dëshmori i kombit Bekim Berisha i njohur me nofkën e luftës “Abeja”, duke folur për Kosovën.

“Mos fleni se çdo fillim është i vështirë, s’ka organizim, unë vetëm jam i larguar fizikisht se me shpirt atje qëndroj dhe atje jetoj”, dëgjohet të thotë dëshmori Berisha.

Në pamjet e vitit 1994  komandant “Abeja”, flet për lirinë e Kosovës, ku e thekson nevojën për vetëdije dhe rezistencë kombëtare.

“Arma më e fortë është kur zërin e ngritë për liri, ajo është arma më e fortë, kur je i vetëdishëm dhe kur thua se mëmëdhe nga ty nuk largohem”, kishte thënë komandanti Berisha.

Me humor dhe me mall për vendin e tij Kosovën Berisha fliste për jetën në mërgim.

“E di si është në mërgim isha edhe vetë, jam edhe tash edhe do të gjendemi, kështu pra e ka jeta jonë, lindja me robërinë, me përshëndetje me braktisje me metoda të ndryshme për Kosovë. Vij turist prej Bosnjes dhe Hercegovinës, i plagosur eci si pinguin, i plagosur për herën e tretë”, thoshte ai në videon e publikuar nga Lushtaku.

Kurse Lushtaku i cili edhe e ka publikuar videon, ka shkruar se komandanti “Abeja” nuk e duronte robërinë e as krimet mizore të Serbisë

“Një xhirim amator bashkë me Bekim Berishën-Abenë, në kohën kur organizimi i luftës çlirimtare po merrte përmasa edhe në mërgim. Abeja veç robërinë nuk e duronte, siç nuk duronte as krimet mizore serbe në ish-Jugosllavi, për çka edhe ju bashkua luftës në Kroaci e në Bosnjë. Siç dëgjohet edhe nga zëri i tij, Abeja mendjen e zemrën e kishte në organizimin e luftës edhe në Kosovë”, ka shkruar Lushtaku.

“Abeja” ishte njëri prej komandantëve më aktivë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së). Lindi më 15 qershor 1966 në fshatin Grabovc të Komunës së Pejës dhe ra dëshmorë më 10 gusht 1998 në Betejën e Junikut. Ishte njëri ndër luftëtarët më të dashur jo vetëm në Rrafshin e Dukagjinit, por në mbarë opinionin liridashës të Kosovës.

Mori pjesë në Luftërat e Kroacisë dhe Bosnjës, dhe më vonë në Luftën e Kosovës. Pas përfundimit të Luftës në Kosovë, Shtabi i Përgjithshëm i TMK-së e gradoi me gradën Gjeneral–Major.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika