Makhmudov mbetet i pamposhtur duke fituar ndeshjen ndaj Takam

Arslanbek Makhmudov, i cili është quajtur nga njerëzit "Lion", fitoi titullin e argjendtë të WBC në peshën e rëndë dhe ruajti rripat e tij të peshave të rënda NABA dhe NABF me fitoren ndaj Carlos Takam

Arslanbek Makhmudov

Arslanbek Makhmudov, i cili është quajtur nga njerëzit “Lion”, fitoi titullin e argjendtë të WBC në peshën e rëndë dhe ruajti rripat e tij të peshave të rënda NABA dhe NABF me fitoren ndaj Carlos Takam në garën me 10 raunde të premten mbrëma në Montreal.

Konkurenti për peshën e rëndë Arslanbek Makhmudov shkoi një hap tjetër më afër një fitoreje të mundshme për titullin e botës me një fitore bindëse ndaj Carlos Takam në Montreal , shkruan SkySports.

Carlos Takam dhe Arslanbek Makhmudov

33-vjeçari, i quajtur “Lion”, vazhdoi rekordin e tij të pamposhtur pasi u dha vendimi me rezultatin 97-91 dhe 96-92 dy herë.

Makhmudov (15-0, 14 nokaut) nuk arriti të ndalojë një kundërshtar për herë të parë në karrierën e tij profesionale, megjithëse Takam (39-7-1, 28 knockouts) u përpoq shumë për të zgjatur garën pavarësisht se u rrëzua dy herë.

Përplasja kërcënoi të ndërpritej brenda minutës së hapjes kur Makhmudov, i cili kishte fituar 10 nga luftimet e tij të mëparshme me nokaut në raundin e parë, e lëndoi Takam me grushtet e tij të para kuptimplota dhe e rrëzoi në tokë pak pas veprimit të tij.

Dyshja shkëmbyen grushte përpara se Makhmudov të rrëzonte sërish Takamin në fazat e mbylljes së pjesës së shtatë, rusi me bazë kanadeze i detyruar të punojë shumë për fitoren në provën e tij më të vështirë deri më tani.

Ç’pritet pas fitores nga Makhmudov?

Seria e nokauteve të Makhmudov para fitores së tij ndaj Takam e vendosi atë në “radarin” e presidentit të Top Rank Todd duBoef, qëllimi i të cilit tani është të drejtojë peshën e frikshme drejt një titulli botëror.

‘Lion’ së fundmi nënshkroi një kontratë shumëvjeçare bashkëpromocionale me Top Rank dhe DuBoef zbuloi se si kompania u bë e vetëdijshme për reputacionin kërcënues të pretendentit.

 

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika