Mbretëria e Bashkuar rikonfirmon mbështetjen për Ukrainën

James Cleverly, i cili thotë se Rusia do të dështojë në përpjekjen e saj për të 'thyer vendosmërinë e Ukrainës', njofton paketën e re të mbështetjes

James Cleverly, sekretar i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly, udhëtoi për në Kiev të enjten për të takuar udhëheqjen ukrainase dhe për të premtuar mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për aq kohë sa duhet për të mposhtur përpjekjet brutale të Rusisë për të thyer vendosmërinë e vendit.

Në vizitën e tij të parë në Ukrainë që nga emërimi i tij si sekretar i jashtëm, Cleverly prezantoi një paketë mbështetjeje që përfshinte para për rindërtimin e shkollave, ambulancat, viktimat e dhunës seksuale dhe shitjen e drithërave në tregjet më të varfra të botës, si Sudani dhe Jemeni.

Me Kievin nën bombardime të rregullta, vizita e tij, e cila pason një udhëtim në kryeqytetin ukrainas nga Rishi Sunak të shtunën, u krye me një nivel të lartë sigurie.

Udhëheqja e re konservatore është e etur për të siguruar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, pasi largimi i Boris Johnson nga numri 10 nuk do të çojë në uljen e niveleve të mbështetjes morale, ushtarake dhe financiare britanike.

“Me fillimin e dimrit, Rusia po vazhdon të përpiqet të thyejë vendosmërinë e Ukrainës përmes sulmeve të saj brutale ndaj civilëve, spitaleve dhe infrastrukturës energjetike. Rusia do të dështojë”, është shprehur ai.

“Mbështetja jonë do të vazhdojë për aq kohë sa duhet që ky vend i jashtëzakonshëm të rimëkëmbet”, ka shtuar ai, raporton The Guardian.

Me zgjuarsi Cleverly ka thënë se pjesa më e madhe e financimit të infrastrukturës do të shkonte në zonat e sapoçliruara në Ukrainën jugore si Kherson.

Këtë javë, Johnson, duke folur në një ngjarje të CNN Portugali, i kërkoi perëndimit të përmbushë thirrjet e Ukrainës për avionë me krahë fiks për ta ndihmuar atë të sulmojë dronët e furnizuar nga Irani që po godasin infrastrukturën e saj.

Përveç takimit me shumicën e lidershipit politik ukrainas, Cleverly do të vizitojë gjithashtu një qendër refugjatësh dhe një shkollë që do të rihapet menjëherë pasi të rindërtohet nga vullnetarë, duke përfshirë prindër dhe mësues, me mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar.

Gjithashtu, ai do të shohë stafin e ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar dhe njerëzit që punojnë për të mbrojtur të drejtat e njeriut në Ukrainë.

Ndërsa, Shtetet e Bashkuara më 23 nëntor kanë dërguar në vlerë 400 milionë euro municion dhe gjeneratorë në Ukrainë.

SHBA-ja po tërheq pajisjet nga rezervat e veta për të mbështetur Kievin sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi Rusia vazhdon të synojë burimet e energjisë të Ukrainës në prag të ardhjes së dimrit.

Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, ka mbetur pa rrymë pas sulmeve ajrore të Rusisë.

Pas sulmeve ajrore ruse që goditën Ukrainën, në shumicën e qyteteve të vendit është rikthyer energjia elektrike, përveç në kryeqytet.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika