SHBA nis një tjetër ndihmë drejt Ukrainës në vlerë prej 400 milionë eurove

Një tjetër ndihmë në vlerë prej 400 milionë eurosh nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës i është dërguar Ukrainës

Mandatory Credit: Photo by HANNIBAL HANSCHKE/EPA-EFE/Shutterstock (13552506t) A High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) moves at the northern Kherson region, Ukraine, 29 October 2022. Russian troops on 24 February entered Ukrainian territory, starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. Russian invasion of Ukraine, Kherson - 29 Oct 2022

Shtetet e Bashkuara po dërgojnë 400 milionë euro të tjera municion dhe gjeneratorë në Ukrainë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

SHBA-ja po tërheq pajisjet nga rezervat e veta për të mbështetur Kievin sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi Rusia vazhdon të synojë burimet e energjisë të Ukrainës në prag të ardhjes së dimrit, transmeton CNN.

Lidhur me këtë ka reaguar edhe sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken.

“Unë kam drejtuar tërheqjen e armëve dhe pajisjeve të tjera me vlerë 400 milionë dollarë inventarë në Ukrainë. Ky është tërheqja jonë e 26-të që nga gushti 2021. Ndërsa Ukraina i shtyn forcat ruse, Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë përkrah Ukrainës”, ka shkruar ai.

Ndihma totale ushtarake e SHBA-ve për Ukrainën arrin në rreth 19.7 miliardë dollarë që nga fillimi i administratës së Joe Biden.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika