Metsola ka kërkuar nga BE- ja liberalizimin e vizave për Kosovën

Roberta Metsola, presidente e Parlamentit Evropian

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në një bisedë me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanin ka shprehur mirëpritjen për përafrimin e Kosovës me sanksionet kundër Rusisë dhe Bjellorusisë.

Metsola në një postim në rrjetin social- Twitter drejtuar Osmanit, ka thënë se angazhimi i vërtetë dhe i vazhdueshëm i BE- së në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, është thelbësor për paqen dhe stabilitetin në rajon.

Gjithashtu, ndër të tjerash ajo ka shprehur se pret nga Këshilli që ta përmbush premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Edhe Ministri i Jashtëm Austriak, Alexander Schallenberg ka kërkuar liberalizim të vizave me Kosovën dhe hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedonië e Veriut.

Schallenberg ka thënë se pret që kjo të bëhet ende nën presidencën franceze, edhe pse kjo e fundit merr fund në qershor.

”Kosova dhe Bosnje–Hercegovina duhet të marrin po ashtu, një perspektivë anëtarësimi. Bëhet fjalë nëse këto gjashtë vende të Ballkanit Perëndimor do të mbeten në rrugën europiane të demokracisë e lirisë apo jo”, tha Schallenberg duke kujtuar influencën e Rusisë, Kinës dhe vendeve të tjera në rajon.

Poashtu, shtoi se BE-ja nuk duhet të harrojë sa procese të mëparshme anëtarësimi kanë çuar në forcimin e zhvillimeve demokratike tek vendet e sotme anëtare, që pa anëtarësimin në BE, ndoshta do të ishin në një gjendje tjetër edhe më të vështirë, duke pasur parasysh Rusinë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika