Metsola ka kërkuar nga BE- ja liberalizimin e vizave për Kosovën

Roberta Metsola, presidente e Parlamentit Evropian

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në një bisedë me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanin ka shprehur mirëpritjen për përafrimin e Kosovës me sanksionet kundër Rusisë dhe Bjellorusisë.

Metsola në një postim në rrjetin social- Twitter drejtuar Osmanit, ka thënë se angazhimi i vërtetë dhe i vazhdueshëm i BE- së në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, është thelbësor për paqen dhe stabilitetin në rajon.

Gjithashtu, ndër të tjerash ajo ka shprehur se pret nga Këshilli që ta përmbush premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Edhe Ministri i Jashtëm Austriak, Alexander Schallenberg ka kërkuar liberalizim të vizave me Kosovën dhe hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedonië e Veriut.

Schallenberg ka thënë se pret që kjo të bëhet ende nën presidencën franceze, edhe pse kjo e fundit merr fund në qershor.

”Kosova dhe Bosnje–Hercegovina duhet të marrin po ashtu, një perspektivë anëtarësimi. Bëhet fjalë nëse këto gjashtë vende të Ballkanit Perëndimor do të mbeten në rrugën europiane të demokracisë e lirisë apo jo”, tha Schallenberg duke kujtuar influencën e Rusisë, Kinës dhe vendeve të tjera në rajon.

Poashtu, shtoi se BE-ja nuk duhet të harrojë sa procese të mëparshme anëtarësimi kanë çuar në forcimin e zhvillimeve demokratike tek vendet e sotme anëtare, që pa anëtarësimin në BE, ndoshta do të ishin në një gjendje tjetër edhe më të vështirë, duke pasur parasysh Rusinë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika