Murati: Sot kujtojmë gratë shqiptare që ishin shtyllë e përpjekjeve për emancipim shoqëror e liri kombëtare

Valon Murati, Lëvizja për Bashkim

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka kujtuar përpjekjet e grave për emancipim shoqëror e liri kombëtare. Sipas Muratit ende ka punë për t’u arritur barazia, por në këtë përpjekje gratë nuk janë të vetëm.

“Sot me 8 Mars kujtojmë përpjekjet e grave ndër shekuj për liri individuale dhe barazi në shoqërinë njerëzore ende të dominuar nga vlerat patriarkaliste”.

“Si rezultat i punës së tyre, i luftës së tyre përparimi është i madh, por vetëm përparimi, sepse për të arritur tek barazia ka ende shumë punë. Sot kujtojmë edhe të gjitha gratë shqiptare që ishin shtyllë e përpjekjeve për emancipim shoqëror e liri kombëtare”, ka shkruar ai.

Më tej, Murati ka thënë se beteja për barazi gjinore vazhdon.

“Nderim përpjekjeve për barazi ndër shekuj. E urime me besimin se çdo vit do të jetë një hap para drejt barazisë dhe heqjes së zingjirëve patriarkalist. Në këtë betejë gratë jam i bindur nuk do të jenë vetëm”, ka përfunduar Murati.

Shija e redaktorit

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Botim i ri edukativ – “Shprehi të mira, fëmijë të...

Në kuadër të lëndës me zgjedhje “Edukimi për shëndetin”, klasat e dyta, nga viti shkollor 2024/25, do të kenë në bankat shkollore librin "Shprehi...

Të fundit nga rubrika