Muzeu i ri i Artit Modern të Stambollit zbulohet pas pesë vjetësh ndërtim

Muzeu i parë i artit modern dhe bashkëkohor të Turqisë, "Istanbul Modern" rihapi dyert e tij për vizitorët në një ndërtesë të re të projektuar nga arkitekti i njohur ndërkombëtarisht, Renzo Piano

Pamja e jashtme e Muzeut të Artit Modern të Stambollit

Muzeu Istanbul Modern, i cili u hap për herë të parë në 2004 si “muzeu i parë i artit modern dhe bashkëkohor” i Turqisë, është rihapur më 4 maj pas një rindërtimi pesëvjeçar.

Ndërtesa prej 10 mijë e 500 metra katrorë është projektuar nga arkitekti italian i profilit të lartë, Renzo Piano.

“Dizajni transparent dhe i aksesueshëm i ndërtesës së re pasqyron etikën e muzeut”, thuhet në një deklaratë për shtyp.

Hapësira e re – e mbuluar me panele alumini 3D “evokuese të luspave të peshkut” – përfshin një bibliotekë muze, hapësira arsimore dhe ngjarjesh në pesë kate.

Istanbul Modern u zbulua për herë të parë pothuajse 20 vjet më parë në një ish-magazinë në lagjen ”Karaköy”, me pamje nga Bosfori.

Pas pesë vjetësh ndërtimi – gjatë të cilit koleksioni është shfaqur përkohësisht në një ndërtesë të afërt të shekullit të 19-të – hapja tashmë është bërë në vendin origjinal të muzeut.

Programi i nisjes përfshin pesë ekspozita, duke përfshirë një vëzhgim kronologjik të artit turk nga viti 1945 deri në vitin 2000, me vepra të Fahrelnissa Zeid, Sarkis, Ayşe Erkmen dhe Gulsun Karamustafa, raporton Art Newspaper.

Një instalacion i sapoporositur nga artisti i AI Refik Anadol, i titulluar Dhoma e Pafundësisë: Bosfori, do të zbulohet gjithashtu (pjesa specifike për vendndodhjen informohet nga të dhënat mjedisore në kohë reale të mbledhura në zonën e Stambollit).

Një tjetër shfaqje, gjithmonë Këtu, përfshin 17 vepra nga 11 gra artiste që i janë shtuar koleksionit përmes Fondit të Grave Artiste të krijuar në vitin 2016; artistët e paraqitur përfshijnë Mehtap Baydu, Hera Buyuktaşçıyan, Inci Eviner dhe Selma Gurbuz.

Galeria e fotografisë e dedikuar e muzeut, e cilësuar si e para e këtij lloji në Turqi, do të prezantojë 22 portrete të realizuara nga regjisori dhe regjisori Nuri Bilge Ceylan në ekspozitën “Në një vend tjetër” e shkruar në gjuhën turke “Baska bir yerde”.

Hapja e Muzeut të Artit Modern është në kohën e duhur, pasi vendi do t’i mbajë zgjedhjet vendimtare presidenciale dhe parlamentare më 14 maj, të cilat mund ta rrëzojnë presidentin Erdogan për herë të parë në dy dekada.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika