Nagavci për Walker: Përmes fjalëve të tij bota e kuptoi që Serbia po kryente krime kundër njerëzimit në Kosovë

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë(MAShT), Arbërie Nagavci ka thënë se ambasadori William Walker e meriton titullin e lartë të nderit, "Doctor Honoris Causta", të cilin e mori këtë të shtunë në Universitetin "Haxhi Zeka" në Pejë

Ambasadori William Walker dhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë(MAShT), Arbërie Nagavci ka thënë se 24 vite më parë përmes fjalëve të ambasadorit, William Walker, bota e kuptoi që Serbia po kryente krime kundër njerëzimit në Kosovë.

“Titulli Honoris Causa është titulli më i vjetër i nderit në qarqet akademike, dhe shërben për të dalluar një kontribut të jashtëzakonshëm në një fushë të caktuar, ose në shoqëri”, ka shkruar Nagavci.

Ministrja Nagavci ka thënë se ambasadori Walker e meriton këtë titull të lartë nderi, “jo vetëm pse me nder e ndërgjegje të lartë i ka shërbyer kauzës sonë për liri dhe drejtësi, por edhe sepse është dëshmi se sa e rëndësishme është që e vërteta të thuhet, e plotë dhe pa frikë”.

“Nga ajo që pash nuk ngurroj të përshkruaj ndodhinë si masakër dhe krim kundër njerëzimit, kjo është ngjarja më trishtuese në jetën time”, ka deklaruar amerikan William Walker, më 16 janar 1999, një ditë pas ekzekutimit dhe masakrimit të 45 civilëve shqiptarë në fshatin Reçak të Shtimes.

“E vërteta është se masakra e Reçakut nuk ishte as e para e as e fundit e kryer nga forcat serbe”, ka shtuar Nagavci.

Tutje Nagavci ka theksuar se “nuk ka familje e qytetarë që nuk ka përjetuar e vazhdon të përjetoj dhimbjen për humbjen e më të dashurve të tyre, të fëmijëve, foshnjeve, grave e burrave nga dhuna e shtetit serb, nga gjenocidi i Millosheviçit. Por në masakrën e Reçakut, e veçanta qëndron në jehonën që pati dhe mbështetjen që mori Kosova në luftën e saj për liri”.

Sipas saj, dhe zëri i Ambasadorit Walker, i cili e tha të vërtetën, ishte kaq i rëndësishëm.

“Ambasadori Walker, ka respektin dhe mirënjohjen tonë të përjetshme për kontributin e jashtëzakonshëm, dhe të pakursyer, që ka dhënë për Kosovën”, ka potencuar tutje ministrja Nagavci.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika