Ndikimi i jashtëzakonshëm i Owen Frampton tek David Bowie

Ylli i muzikës rock, Davdi Boewie, dhe pse ishte një nga artistët më ikonë, ai u ndikua shumë nga Owen Frampton për të bërë Bowien të cilin e njohim të gjithë sot

David Bowie

Në historinë e muzikës, shumë figura kanë pasur ndikime përcaktuese te artistët ikonë, duke filluar nga Chas Chandler që nxori Jimi Hendrix nga errësira dhe i dha atij mjetet për t’u bërë një rrahës botëror deri te Malcolm McLaren që lehtësoi rebelimin anarkik të Sex Pistols. Megjithatë, këto raste nuk vijnë gjithmonë në formën e menaxherëve dhe kanë qenë partnerë, miq dhe anëtarë të familjes. Për dy nga eksportet më të rëndësishme të Londrës jugore, David Bowie dhe Peter Frampton, ishte Owen Frampton, babai i këtij të fundit dhe mësuesi i të dyve.

Një pionier i vërtetë për brezin e tij, Owen Frampton lindi në 1919. Pikërisht nëpërmjet tij dyshja u inkurajuan të shpreheshin artistikisht dhe estetikisht, një pikë që nuk mund të nënvlerësohet kur vihet re se sa konservatore ishin vitet 1950 dhe 1960 kur erdhi puna për vetë-shprehje. Nëpërmjet aftësimit të tij, muzikantët e rinj do të fillonin rrugën e tyre për t’u bërë dy nga yjet më të mëdhenj të viteve 1970 dhe, në Bowie, një nga më me ndikim në histori.

Pasi shërbeu në Luftën e Dytë Botërore, ku ai luftoi në fushatën e Afrikës së Veriut, pushtimin e Sicilisë dhe betejën e rëndësishme të Monte Cassino, Owen Frampton u kthye në Britani në vitin 1946. Ai ishte martuar me të dashurën e tij të fëmijërisë Peggy në vitin 1941 dhe kishin dy djemtë, Peter dhe Clive.

Natyrisht, ishte Owen ai që e prezantoi i pari Peter me muzikën, duke i dhuruar atij një banjolele që i përkiste nënës së tij. Pasi mjeshtri i ri kishte zotëruar instrumentin, ai dhe Peggy i blenë atij një kitarë me madhësi të plotë për Krishtlindje kur ai ishte vetëm tetë vjeç, duke treguar shkallën e talentit të tij. Peter Frampton tha më vonë: “Kitara ishte në këmbët e shtratit tim kur u zgjova në mëngjesin e Krishtlindjeve dhe pashë ‘Babagjyshin’ të dilte nga dhoma dhe e dija se ishte babi. Ishte disi e hidhur: Po, kam marrë një kitarë, por Babadimri nuk është i vërtetë, ai është babi”, shkruan Far Out.

Ishte gjithashtu Owen ai që e prezantoi Peterin me muzikën e legjendës popullore Django Reinhardt, dhe kjo do të kishte një ndikim të tillë tek ai saqë, edhe sot e kësaj dite, ai vëren se si puna e kitaristit francez ende gjen rrugën e saj në luajtjen e tij.

Kur u pyet se Owen i luante Reinhardt gjatë rinisë së tij dhe nëse kjo kishte një ndikim të qëndrueshëm në artin e tij, Frampton tha për Premier Guitar në vitin 2012: “Unë mendoj kështu edhe ndoshta më shumë sot se sa në atë kohë. Kur fillova të luaja nuk isha i emocionuar me zërin në regjistrimet e Django. Doja të dëgjoja elektrike dhe ai po luante akustikë. Por nuk u desh shumë kohë që unë mendoja: ‘Traj i shenjtë, askush nuk luan si ai’. Deri më sot, ndonjëherë do të zbuloj se një pjesë e Django-s që kam mësuar është filtruar në stilin tim.”

Në vitin 1946, kur Owen mori mësime në Shkollën e Artit Beckenham në Londrën e Jugut, ai gjithashtu filloi të jepte mësim në departamentin e artit në Shkollën Teknike Beckenham, e cila tani është Ravens Wood School. Ky do të ishte një vendim i rëndësishëm jo vetëm për të dhe familjen e tij, por edhe për kulturën më të gjerë popullore. Në të ardhmen jo shumë të largët të fillimit të viteve 1960, studentët e tij përfshinin David Jones – i cili më vonë do të bëhej David Bowie – dhe George Underëood, i cili tani është një artist i famshëm dhe mendja pas veprës së artit të Hunky Dory  të Boëie dhe  Ziggy ikonë  . Pluhuri yjor . Së bashku, Peter, David dhe George formuan një treshe adoleshentësh të interesuar muzikor, duke ndihmuar njëri-tjetrin për t’u zhvilluar.

Për miqësinë e tij me Bowie dhe Underwood, Frampton kujtoi për CNN  në vitin 2013 “E pyeta babanë tim, i cili ishte drejtues i departamentit të artit në shkollë, i cili ishte në muzikë…dhe ai tha se është ky personazhi i David Jones – duket ai për të luajtur kitarë dhe saks. Pra, ishim ne të tre [Jones, Underëood dhe Peter Frampton] duke shkëmbyer shuplaka me të vërtetë – ata më mësuan numrat e Buddy Holly dhe unë u tregova atyre atë që dija në kitarë – kështu që aty filloi miqësia jonë në ato shkallë guri”.

Në autobiografinë e tij të pabotuar, Oëen Frampton kujtoi të riun David Bowie, duke shpjeguar se adoleshenti “i paparashikueshëm” ishte tashmë një figurë kulti në moshën 14-vjeçare. Ai zbuloi se kur gjeti Boëie dhe Underwood duke punuar në punët e tyre në një studio reklamash, ai mendoi se nuk do të dëgjonte më për ta. Megjithatë, në një testament për shkëlqimin e Boëie dhe Underëood, ky nuk ishte rasti.

Owen njëhërë e një kohë shkruanete se “David ishte i paparashikueshëm. Ai u keqkuptua plotësisht nga shumica e kolegëve të mi mësues, por në ato ditë, kultet nuk ishin në modë dhe Davidi, në moshën 14-vjeçare, ishte tashmë një figurë kulti. Në këtë periudhë të karrierës sime të mësimdhënies, isha mësuar plotësisht me nxënës shumë individualistë dhe rrallë isha i befasuar nga ndonjë gjë që ndodhte”.

Ai përfundoi “Edhe kur Davidi ndryshonte ngjyrën e flokëve ose i shkurtonte ato ose shkulte vetullat, unë i pranoja veprimet e tij si një mjet për të projektuar personalitetin e tij dhe për këtë ai kishte mjaft. Megjithatë, përjetova një ndjenjë lehtësimi kur u punësova si për të ashtu edhe për George Underwood në studiot e reklamave dhe në atë kohë mendova se ndoshta do të ishte e fundit që do të dëgjoja për secilën prej tyre”.

Nga kush u frymëzua David Bowie për këngën “Let’s Dance”?

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika