Në Shqipëri konfirmohen dy variante të Omicron

Instituti i Shëndetit Publik në Shqipëri (ISHP) ka konfirmuar praninë e dy varianteve të reja të Covid-19, BA1 Omicron dhe BA2 Omicron.

Sipas ISHP-së pas analizimit të 556 mostrave, ka rezultuar se janë të pranishme në Shqipëri edhe varianti BA1 i Omikron dhe ai BA2.

Rezultatet e mostrave të dërguara në Gjermani sipas ISHP-së tregojnë se 86% e tyre ishin me variantin BA2.

Ilustrim

“Shpërndarja e rasteve BA2 është më e lartë në komunitet krahasuar me rastet spitalore”.

“Siç ka ndodhur dhe në vendet e tjera ka gjasa që ky variant të kaloje në një variant dominues kundrejt varianteve të tjera për shkak të trasmetueshmërisë së lartë”, thotë ISHP-ja në një deklaratë për media.

Vaksinimi është mbrojtja më e mirë për të gjitha variantet e Covid-19, thonë ekspertët shëndetësor.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika