Netflix thotë se fitoi 2.4 milionë abonentë në tremujorin e tretë

Kompania kishte raportuar humbje të abonentëve në dy tremujorët e parë të vitit, humbjet e para të abonentëve në historinë e saj, megjithëse në tremujorin e fundit ajo raportoi një humbje më të ulët se sa ishte parashikuar fillimisht

Netflix

Netflix shtoi 2.4 milionë abonentë të rinj në tremujorin e tij të fundit, duke i kaluar pritshmëritë se do të shtonte 1 milion. Shtesa u pa si një shenjë siguruese për investitorët dhe platformat e ngjashme që interesi i konsumatorëve për transmetimin e videos mbetet i shëndetshëm.

Por kompania tha të martën se ajo vazhdon të jetë fitimprurëse në baza vjetore krahasuar me konkurrentët e saj, humbjet e të cilëve ajo i vlerësoi në “mbi 10 miliardë dollarë”.

Gjithashtu Netflix tha se komandon me 7.6% të kohës televizive, të cilën e vlerësoi si 2.6 herë më shumë se Amazon dhe 1.4 herë më shumë se Disney dhe Hulu, shkruan NBC.

 

Netflix, Disney+, Amazon Prime Video

“Pas gjysmës së parë sfiduese, ne besojmë se jemi në një rrugë për të ripërshpejtuar rritjen”, tha kompania në publikimin e fitimeve të saj të martën.

Kompania tha se ka shtuar më shumë abonentë në rajonin e Azisë dhe Paqësorit, me 1.4 milionë anëtarësime të reja me pagesë, krahasuar me 100 mijë në SHBA dhe Kanada.

Netflix prezantoi historinë e krimit të vërtetë “Monster: The Jeffrey Dahmer Story” me rreth 701 milionë orë shikime, duke e bërë atë serinë e dytë më të madhe të platformës ndonjëherë pas “Stranger Things” dhe përpara dramës “Bridgerton.”

Seriali i NETFLIX  -Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Wall Street Journal raportoi se matjet e brendshme të kompanisë kishin filluar të tregonin përdoruesit që vinin në platformë më rrallë. Kjo bëri që bashkë-shefi ekzekutiv Reed Hastings të shtyjë stafin e tij për të përmirësuar shpeshtësinë e vizitave, tha gazeta.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika