Një i vrarë dhe qindra të bllokuar në ajër pas shembjes së teleferikut në Turqi

Vdekja dhe lëndimet ndodhën kur një nga kabinat në sistemin e teleferikut në Sarisu-Tunektepe u zhyt në një zonë shkëmbore ndërsa shtylla u shemb

Shembja e teleferikut në Turqi

Një person ka mbetur i vrarë, shtatë të plagosur dhe gati 200 të bllokuar në ajër kur një shtyllë mbajtëse teleferiku u shemb jashtë qytetit turistik turk të Antalias.

Helikopterët e pajisur me vizion nate u thirrën për të shpëtuar 184 persona ende të bllokuar në kabinat e sistemit të teleferikut, tha kryetari i bashkisë së Antalias Muhittin Bocek në një deklaratë të premten vonë.

Vdekja dhe lëndimet ndodhën kur një nga kabinat në sistemin e teleferikut në Sarisu-Tunektepe u zhyt në një zonë shkëmbore ndërsa shtylla u shemb, tha ministri i brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya.

Pesë persona që kishin qenë në kabinë u evakuuan me helikopter, ndërsa dy ishin ende në pritje për t’u zhvendosur, postoi ai në X.

Rreth 110 personel të urgjencës ishin dërguar në vendin e shembjes, tha Yerlikaya, me më shumë alpinistë specialistë që u dërguan nga diku tjetër në Turqi.

Një grup prej 10 deputetësh të opozitës u drejtuan gjithashtu në vendngjarje për të “hetuar aksidentin në detaje”, tha Özgür Özel, kryetar i partisë opozitare Republikane Popullore./ The Guardian.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika