Orenthal James Simpson, ylli i NFL i shpallur i pafajshëm në “gjyqin e shekullit”, vdes në moshën 76-vjeçare

Simpson vdiq nga kanceri të mërkurën i rrethuar nga fëmijët dhe nipërit e tij

Orenthal James Simpson

Orenthal James Simpson, ish-futbollisti amerikan, i cili u lirua në mënyrë kontroverse për vrasjen e dyfishtë, ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Orenthal James Simpson u bë i famshëm si një futbollist kolegj para se të luante në NFL.

Në vitin 1995, ai u shpall i pafajshëm për vrasjen e ish-gruas së tij Nicole Brown dhe një shoku në një gjyq që përfshiu Amerikën.

Në vitin 2008, ai u dënua me 33 vjet burg për akuzën e grabitjes me armë, dhe u lirua në vitin 2017.

Simpson vdiq nga kanceri të mërkurën “i rrethuar nga fëmijët dhe nipërit e tij”, thuhet në një deklaratë të familjes.

Në vitin 1994, Simpson u arrestua si i dyshuar për vrasjen e ish-gruas së tij Nicole Brown dhe mikut të saj Ron Goldman.

Dyshja u gjetën të vrarë me thikë jashtë shtëpisë së Brown në Los Anxhelos dhe Simpson ishte personi I dyshuar në këtë rast./ BBC.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika