Osmani falënderon presidentin bullgar për mbështetjen ndaj Kosovës për anëtarësim në KiE

E para e vendit, Vjosa Osmani, në takim me presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, e ka falënderuar atë për mbështetjen ndaj Kosovës për anëtarësim në KiE

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka falënderuar homologun e saj nga Bullgaria, Rumen Radev, për mbështetjen ndaj anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE).

“Falënderova Presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, për mbështetjen e fortë për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës dhe në organizata të tjera ndërkombëtare”, ka thënë Osmani.

Presidentja ka bërë të ditur se në takimin mes tyre është diskutuar për vazhdimin e thellimit të bashkëpunimit mes dy shteteve.

“Në takimin e sotëm në Sofje, më shumë se 1 vit nga vizita ime zyrtare në Bullgari dhe disa muaj pas vizitës së tij zyrtare në Kosovë, diskutuam rezultatet e punës sonë të përbashkët, si dhe vazhdimin e thellimit të bashkëpunimit Kosovë-Bullgari”, ka thënë presidentja e vendit.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika