Osmani: Serbia po punon kundrejt gjithçkaje që SHBA-ja ka bërë në rajon

Presidentja Vjosa Osmani, gjatë qëndrimit në Dallas, në organizatën "World Affairs Council", diskutoi për rrugëtimin e Kosovës dhe sfidat e mbështetjes së SHBA-së, duke theksuar se Serbia po punon kundrejt gjithçkaje që Amerika ka bërë në rajon

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka qenë pjesë e një diskutimi edhe në organizatën “World Affairs Council” në Dallas.

Siç ka njoftuar presidentja Osmani, aty ka diskutuar për rrugëtimin e Kosovës dhe zhvillimet në vend në dritë të dinamikave sfiduese globale.

Ajo ka thënë se Serbia po punon kundër gjithçka që SHBA-ja ka bërë në rajon.

“Kosova është sot storie suksesi e mbështetjes së SHBA-ve, teksa Serbia me miqtë e saj po duan të godasin vlerat e etabluara nga mbështetja amerikane duke punuar kundrejt gjithçkaje që kanë bërë SHBA-të në rajonin tonë”, ka shkruar Osmani në Facebook.

Osmani ka theksuar se garantimi i sigurisë në Kosovë është garancë për sigurinë në Evropë.

“Prandaj, angazhimi dhe mbështetja e vazhdueshme për garantimin e sigurisë në Kosovë dhe në rajon, është garancë për siguri në tërë kontinentin evropian, por edhe në SHBA, po ashtu”, ka shkruar Osmani.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika