Përmbyllet edicioni i 15-të i PriFest-it, bëhet ndarja e çmimeve

Përmbyllet edicioni i 15-të i PriFest-it, festivalit ndërkombëtar të filmit i cili u mbajt në Prishtinë për 5 ditë rradhazi

Pamje nga Ceremonia e ndarjes së çmimeve

Edicioni i 15-të i PriFest-it është përmbyllur me një gala mbrëmje dhe shumë shpërblime nga Qendra Kinematografike e Kosovës.

Qendra Kinematografike e Kosovës ka njoftuar se në përmbyllje të Festivalit PriFest, i cili u mbajtë në Prishtinë për pesë ditë radhazi ka bërë ndarjen e çmimeve për filma.

Qendra Kinematografike e Kosovës ka ndarë çmim në vlerë prej 3,000 eurosh për filmin më të mirë, ky çmim do të ndahet në dy projekte:

 • 1500€ për filmin “MEDUSA”- Shqipëri dhe
 • 1500€ për filmin “DUA TË SHKOJ SËRISH NE DET”- Kosovë.

Lista e plotë e çmimeve në PriFest 15

 • Çmimet e PriForum-it:
 • Best Pitch AWARD Vanessa Redgrave in amount of 1000 EUR goes to BIG IN GAZI BABA from North Macedonia given by Neptun;
 • Color Grading in Services in amount of 10K given by In My Country Postproduction House goes to HAPPY FAMILY – TURKEY;
 • Final Mix in Sound Postproduction in Services in amount of 10K given by In My Country Postproduction House goes toEVERYBODY DIES ON THE NEWS, Bulgaria;
 • AWARD in amount of 1000 EUR for Izraeli projects only goes to SECOND WIFE;
 • IKONE STUDIO PRIZE – 7K in services for Camera Equipments goes to LUCKY US from Kosovo;
 • KOSOVO CINEMATOGRAPHY CENTER AWARD for the Best Pitch in amount of 3000 EUR will be devided in two projects:
 • 1500 EUR for MEDUSA – Albania
 • 1500 Euro for I MUST GO DOWN BY THE SEA AGAIN – Kosova.

Çmimet për filmat më të mirë:

 

 • Mirënjohje speciale per filmin e shkurtër:
  HOME OF THE HEART nga Sarah Saidan, Francë;
 • Filmi më i mirë i shkurtër: ROAD TRIPPER, nga Christophe Granger, Francë
 • Filmi më i mirë i metrazhit të mesëm: SI NÉ VAJ nga Aulona Selmani, Zvicërr;
 • Hyjnesha e Artë për aktoren më të mirë Eli Skorcheva për filmin BLAGA’S LESSONS, Bullgari;
 • Hyjnesha e Artê për aktorin më të mirë shkon për vëllezërit binjak Edgar Morais
 • Rafael Morais nga filmi NJË FILXHAN KAFE DHE KÊPUCË TË REJA VESHUR, Shqipëri;
 • Hyjnesha e Artë për regjinë më të mirë ndahet mes Fisnik Maxville dhe Stefan Kumandarev;
 • Hyjnesha e Artë – Çmimi i PriFest-it për arritje vjetore në kinematografi për kineastin vendor, shkon për: producentin VALON BAJGORA
 • ‘Çmimi Vjosa Berisha’ – Hyjnesha e Kuqe per filmin me te mirë Ballkanik:
 • ndahet mes filmave TOKA BRENDA MEJE nga Fisnik Maxville (Kosove, Zvicerr) dhe BLAGA’S LESSONS nga Stefan Kumandarev (Bullgari).

Edicioni i 15-të i PriFest u mbajt nga 12 deri më 17 shtator.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika