Persona të armatosur vranë 12 persona në një lokal në Meksikë

Gjashtë burra dhe gjashtë gra kanë vdekur si pasojë e shtënave me armë zjarri në një lokal në qytetin e Irapuato në Meksikë ndërsa tre të tjerë kanë mbetur të plagosur. Për viktimat nuk dihet se kush janë dhe sa persona ishin të përfshirë në të shtëna

Foto ilustrim

Autoritetet meksikane janë në kërkim të personave të armatosur të cilët kanë vrarë të paktën 12 persona dhe kanë plagosur tre të tjerë pasi kanë hapur zjarr në një bar në Meksikën qendrore të shtunën e 15 tetorit në mbrëmje.

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar në një lokal në qytetin e Irapuato në shtetin qendror të Guanajuato në afërsi të orës 20:00 me orën lokale të shtunën, ka thënë në një deklaratë sekretari i qytetit për Sigurinë e Qytetarëve.

Mjekët kanë konfirmuar vdekjen e gjashtë burrave dhe gjashtë grave pasi kanë mbërritur në vendngjarje, sipas deklaratës. Por nuk dihet se kush janë viktimat dhe sa persona të armatosur janë përfshirë në të shtënat.

Kjo është vrasja e dytë masive në më pak se një muaj në shtetin e Guanajuato, i cili është tronditur vitet e fundit nga luftërat brutale në terren midis bandave rivale të drogës.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador ka luftuar për t’u marrë me dhunën e bandave qëkur ka marrë detyrën në fund të vitit 2018, raporton CNN.

Edhe pse numri i vrasjeve ka rënë paksa këtë vit, mandati i Lopez Obrador është caktuar të jetë më i përgjakshmi në historinë e fundit.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika