Peshkaqeni misterioz që mund të lëvizë në tokë

Shkenctarët janë duke studiuar për një peshkaqen i cili mund të ecën në tokë. Sipas studimeve peshkaqenët e llojit të tillë janë në gjendje të ecin brenda dhe jashtë ujit duke përdorur pendët e tyre në formë vozis

Ilustrim

Shkenctarët janë duke studiuar për një peshkaqen që ecën në tokë.

Peshkaqenët e rinj të epoletës janë në gjendje të ecin brenda dhe jashtë ujit duke përdorur pendët e tyre në formë vozis.

Gjë e cila po konsiderohet evolucion të cilën studiuesit e kanë përshkruar  si “thyerje të të gjitha rregullave të mbijetesës”.

Speciet të cila jetojnë në shkëmbinj nënujorë mund të durojnë afërsisht dy orë pa oksigjen fare.

Këto krijesa të rralla mbijetojnë me krimba, peshq të vegjël dhe krustace, jo me njerëz.

Çfarë janë peshkaqenët në këmbë dhe ku jetojnë ata?

Peshkaqenët epaulet jetojnë në banesa shkëmbinj nënujorë rreth Reef Barrier në Australi, një habitat që mund të izolohet plotësisht nga batica që po largohet.

Ndërkaq, lloje të tjera të peshkaqenëve në këmbë mund të gjenden rreth Australisë, Indonezisë dhe Papua Guinesë së Re, raporton euronews.

Për të mbijetuar, speciet kanë evoluar për të përballuar pa oksigjen deri në dy orë,  dhe për të lëvizur me pendët e tyre në një lëvizje zvarritëse.

Kjo “thyen të gjitha rregullat e mbijetesës”, thuhet në një deklaratë nga Florida Atlantic University.

Shkencëtarët atje janë duke studiuar se si ndryshojnë aftësitë e ecjes dhe të notit në zhvillimin e hershëm të një peshkaqeni epolet.

Kur çelin rishtas, ata mbijetojnë nga një qese e brendshme e verdhë veze, ndërsa peshkaqenët e mitur pak më të vjetër kërkojnë ushqim për ushqimin e tyre.

E verdha iu jep të porsalindurve një bark të fryrë. Por shkencëtarët kanë zbuluar se forma e trupit kishte pak ndryshim në shpejtësinë e lëvizjes së tyre.

“Studimi i lëvizjes së peshkaqenit të epauletit na lejon të kuptojmë aftësinë e kësaj specie ” dhe ndoshta specieve të lidhura” për të lëvizur brenda dhe larg kushteve sfiduese në habitatet e tyre,” ka thënë Dr Marianne E. Porter, autore e lartë e studimit.

Peshkaqenët përdorin aftësitë e tyre të ecjes për të “manovruar në të çarat e vogla të shkëmbinjve për të shmangur grabitqarët ajrore dhe ujore. Kjo është edhe mënyra se si ata kërkojnë gjahun”, ka shtuar Porter.

Ndërkaq, aftësitë e peshkaqenit për të ecur sipas tyre janë të lidhura me “kushtet sfiduese mjedisore”.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Flet babai i të dyshuarit për vrasjen e ish-bashkëshortes: Djali...

Babai i Sokol Halilit – personit të dyshuar për vrasjen e ish bashkëshortes së tij – Halili Halili për Telegrafin tregoi se ngjarja e...

Të fundit nga rubrika