Pfizer kërkon të zgjerojë përforcuesin omicron tek moshat 5 deri në 11 vjeç

Pfizer u kërkoi rregullatorëve amerikanë të hënën që të zgjerojnë përdorimin e injektimit të saj të përditësuar përforcues COVID-19 për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç

Fëmijët e moshës së shkollës fillore kanë marrë tashmë doza të vogla të vaksinës origjinale të Pfizer-it, një e treta e dozës së dhënë për të gjithë 12 vjeç e lart  dy injeksione primare plus një përforcues.

Nëse Administrata e Ushqimit dhe Barnave bie dakord, ata do të fillojnë të marrin një dozë sa një fëmijë i formulës së re të synuar nga omicron, kur të jetë koha për përforcuesin e tyre.

Shefi i vaksinave të FDA-së, Dr. Peter Marks ka thënë javën e kaluar se ai priste së shpejti një vendim për nxitësit për atë grupmoshë.

Pfizer dhe partneri i saj BioNTech njoftuan gjithashtu një studim të ri të përforcuesit të fokusuar në omikron tek fëmijët edhe më të vegjël, të moshave 6 muaj deri në 4 vjeç, për të testuar doza të ndryshme.

Përforcuesit e përditësuar të prodhuar nga Pfizer dhe rivalja Moderna u shfaqën në fillim të këtij muaji për të gjithë 12 vjeç e lart. Ato janë një rregullim i vaksinave që tashmë kanë shpëtuar miliona jetë një kombinim ose injeksion “bivalent” që përmban gjysmën e recetës origjinale dhe gjysmën e mbrojtjes kundër të afërmve omikron BA.4 dhe BA.5 përgjegjës për shumicën e COVID-it të sotëm- 19 raste.

Shpresa është që përforcuesit e modifikuar do të ndihmojnë në zvogëlimin e rasteve të vazhdueshme të COVID-19 dhe të zbutin një rritje tjetër dimërore. Që nga java e kaluar, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se 4.4 milionë amerikanë kishin marrë një përforcues të përditësuar deri më tani.

Departamenti i Shëndetit dhe Shkencës i Associated Press merr mbështetje nga Departamenti i Edukimit Shkencës i Institutit Mjekësor Howard Hughes. AP është e vetmja përgjegjëse për të gjithë përmbajtjen.

 

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika