Pikat e mrekullueshme natyrore për t’u zbuluar në Japoni

Japonia nuk ka të bëjë vetëm me rrokaqiejt, dritat e neonit dhe rrobotët. Është gjithashtu nirvana për adhuruesit e natyrës

Japoni
Japoni

Nderimi thuajse shpirtëror i kombit për të gjitha gjërat e natyrës reflektohet në vlerësimin legjendar të luleve të qershive, pasionin për pyjet dhe kuzhinën sezonale të shërbyer në të gjithë vendin.

Me male të pyllëzuara, ujëvara, burime të nxehta ose ishuj të vegjël peshkimi, ka pika të panumërta për t’u eksploruar, të gjitha lehtësisht të arritshme.

1.Koishikawa Korakuen

Një pellg reflektues, një urë gjysmë hëne, gurë abstraktë dhe shumë gjeth sezonale: futuni brenda Koishikawa Korakuen, një nga kopshtet më të vjetra të Tokios dhe një peizazh klasik që shfaqet në çdo hap. Qetësia e kopshtëve, e ëndërruar fillimisht nga një feudal i shekullit të 17-të sfidon vendndodhjen qëndrore të Tokios. Pika qendrore është një pellg, i rrethuar me shtigje shëtitëse për të shijuar tablonë gjatë gjithë vitit nga qershitë e përsosura në pranverë deri tek panjet e ndezura në vjeshtë.

1.Koishikawa Korakuen
1.Koishikawa Korakuen

2.Cichibu 34 Kannon Temple Circuit

Natyra dhe tempujt shkojnë krah për krah me Japoninë, siç pasqyrohet në qarkun e tempullit Chichibu 34 Kannon, një rrugë e lashtë pelegrinazhi që përshkon malet e prefekturës Saitama, më pak se dy orë me tren nga Tokio. Pyjet mbështjellin shumë nga 34 tempujt e shpërndarë përgjatë rrugës 100 km, e cila daton në fillim të shekullit të 13-të dhe është po aq e këndshme për të ecur gjatë sezonit të lulëzimit të qershive, sa është kur mbulohet nga një gjethe vjeshte.

Cichibu 34 Kannon Temple Circuit
Cichibu 34 Kannon Temple Circuit

3.Minakami Canyoning

Nuk ka shumë mënyra më zhytëse për të përjetuar natyrën sesa duke u hedhur nga një ujëvarë në Minakami. Qyteti i vogël malor me burim të nxehtë në prefekturën veriore është i njohur si vendlindja e kanioneve në Japoni. Këtu, vizitorët që kërkojnë emocione janë po aq të llastuar për zgjedhjen me opsionet e kanionit, ashtu edhe për peizazhet dramatike, nga luginat e thella të smeraldit dhe pyjet e shtrira deri te madhështia e kudondodhur e maleve përreth, duke mbajtur një sy vigjilent ndaj aventurierëve të mundshëm. Ka turne prezantues për fillestarët, një rrëshqitje emocionuese ujëvare për kanionerë të ndërmjetëm dhe shumë opsione për litar për më të avancuarit.

Minakami Canyoning
Minakami Canyoning

4.Zona Hokushin’etsu

Ka të bëjë me natyrën në zonën e Hokushin’etsu, një rajon malor rural që përfshin tre prefektura në Hokuriku, plus dy të tjera në Shin’etsu. Një rrugë e përsosur për t’u eksploruar me tren, është e mbushur me komunitete autentike rurale larg nga shtigjet turistike konvencionale. Nëse majat mahnitëse përreth nuk ishin arsye të mjaftueshme për t’u vizituar, adhuruesit e natyrës do të jenë të kënaqur të dëgjojnë se rajoni është gjithashtu shtëpia e dy parqeve kombëtare. Dhe ndërsa vendpushimet malore janë të njohura për skijimin e shkëlqyer, ato ofrojnë gjithashtu një sërë aktivitetesh me bazë uji në lumenjtë dhe liqenet e tyre.

Zona Hokushin'etsu
Zona Hokushin’etsu
  1. Satoyama në Hida

Fjala japoneze satoyama ka qenë prej kohësh sinonim i peizazheve tradicionale rurale, siç pasqyrohet nga Hida, një qytet i vogël i pasur si në kulturë ashtu edhe në natyrë, në malet e prefekturës Gifu. Vendi ofron një sërë përvojash unike, autentike për vizitorët, duke përfshirë turne me biçikletë pranë fushave të orizit dhe pyjeve; shëtitjet në qytet duke u fokusuar në zanatet dhe ushqimet e brendshme; dhe qëndron në shtëpitë e vjetra prej druri.

Satoyama në Hida
Satoyama në Hida

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika