Pse Brad Pitt është ylli i filmit për shekullin 21?

Brad Pitt është një ndër ikonat e kinematografisë ndërkombëtare. Ruajtja dhe rritja e suksesit kërkon përkushtim ndaj punës dhe kjo veti ka bërë që aktori Brad Pitt të ketë këtë sukses

Aktori, Brad Pitt

Në filmin e tij të fundit “Bullet Train”, aktori Brad Pitt shfaq humorin e hidhur dhe vetëreferues që i ka dhënë atij një status unik dhe të qëndrueshëm në Hollywood, shkruan Caryn James.

Fillimisht ai ishte lodra e çuditshme e djalit në Thelma and Louise, një rol i vogël që i bëri shikuesit të pyesnin: “Kush është ai?” në vitin 1991. Më pas ai ishte versioni më i ri i zemrës së narratorit jashtë ekranit të ngjashëm me Robert Redford në A River Runs Through It (1992).

Ai u bë gjysma e Brad-it dhe Jen-it ndërsa ishte i martuar me Jennifer Aniston, më pas gjysma e tabloidëve nuk mund t’i mjaftojnë gjatë viteve të tij me Angelina Jolie. Gjatë gjithë kohës, pamja dhe martesat e tij mund të kenë lënë në hije diçka tjetër.

Brad Pitt ka ndërtuar një grup pune që shumica e aktorëve vetëm e ëndërrojnë.

Me shfaqje që variojnë në shumë zhanre dhe tri dekada, dhe një strategji të zgjuar të marrëdhënieve me publikun, ai është një model se si të menaxhohet një karrierë e yjeve të filmit.

Komedia e tij e re aksion “Bullet Train” thotë shumë për atë karrierë. Pitt luan një personazh aq budalla sa emri i tij i koduar, Ladybug, një vrasës me pagesë me një kapelë kovë të pakëndshme. Ndërmjet ndalimit të vrasësve në një tren japonez me shpejtësi të lartë dhe përpjekjes për të vjedhur një çantë plot me para, Ladybug po përpiqet të bëhet një djalë më i qetë, duke hapur sinqerisht linjat e vetëndihmës.

“Le të jetë ky një mësim për toksicitetin e zemërimit,” thotë Pitt.

“Bullet Train” është një ekstravaganzë aksioni, por tipari dallues i filmit është toni i tij sardon, i formuar dhe i mbartur nga performanca e yllit të tij. Duke e parë, thuajse mund të konstatoni se Pitt është një aktor shumë i mirë dramatik, por edhe më i mirë në komedi.

Megjithatë, forca e tij e vërtetë është më e ndërlikuar, sesa mbajtja e maskave të komedisë apo tragjedisë. Performancat më të mira të Pitt janë ato që i dhanë atij Oskarin si marifet Cliff Booth në filmin “Once Upon a Time in… Hollywood” (2019), dramë e mbushur me humor të thatë. Si Cliff, buzëqeshja e tij është një lloj buzëqeshjeje, por djallëzore, jo e çuditshme.

Si Aldo Raine, nazist-scalper me një theks të turpshëm të vendit në Inglourious Basterds (2009), Pitt solli një erë humori dhe absurditeti në temën e filmit për jetë a vdekje. Ky kombinim serioz, por i çuditshëm, është pika e tij e ëmbël dhe funksionon përtej këtyre dy filmave të Quentin Tarantino. Është në role të nënvlerësuara, si vrasësi (po, një tjetër) në “Killing Them Softly” (2012) të Andrew Dominick. Është në lehtësinë që i solli një menaxheri të stresuar bejsbolli në “Bennett Miller’s Moneyball” (2011), raporton BBC CULTURE.

Pa asnjë personazh të vetëm në ekran, përveçse të duket si Brad Pitt, ai mund të shmangë të qenët i shtypur.

Pitt nuk e gjeti atë pikë të ëmbël menjëherë. Ai dha shfaqje dramatike të fuqishme dhe të respektuara, pothuajse që nga fillimi i karrierës së tij. Ai sfidoi pamjen e tij të bukur si një pacient në një spital psikiatrik në filmin 12 Monkeys që udhëtojnë në kohë (1995) dhe si alter egoja e goditur në “‘Fight Club” (1999). Komeditë e tij janë të rralla, por ato ekzistojnë. Ai lundron në mënyrë gazmore nëpër filmin “Burn After Reading” (2008) të Joel dhe Ethan Coen si një trajner që gërryen çamçakëz, ec me biçikletë dhe nuk është shumë i ndritshëm në një palestër. Por asgjë nuk mund të konkurronte vërtet me pamjen e tij të artë. Ai mori një nominim për Oscar për “12 Monkeys”, i lëshuar në të njëjtin vit kur ishte mashkulli më seksi i revistës People. Ne e dimë se cili imazh ka ngecur.

Brad Pitt

Pika e kthesës ishte Basterds Inglourious. Pikërisht këtu filloi fillimisht nënqeshja sardonike, ku theksi dhe prerja e ashpër e flokëve të lëshuar nga ushtria e ndihmuan atë të shpëtonte nga hija e Brad-it të bukur. Skenari i Tarantinos e ngriti personazhin, por Pitt iku me të, duke e bartur atë përzierje të dramës dhe zgjuarsisë në filma të tjerë.

Ishte një kthesë e zgjuar në karrierë, e ndryshme nga rrugët e shumicës së yjeve të mëdhenj të brezit dhe shtatit të tij. George Clooney, 61 vjeç, nuk ka hequr dorë nga aktrimi, por është kthyer gjithnjë e më shumë në prodhimin dhe regjinë e filmave të ndërgjegjshëm shoqëror. Tom Cruise, 60 vjeç, i përmbahet të kaluarës së tij aksionale, me Top Gun: Maverick të këtij viti dhe një varg në dukje të pafund të Mission Impossibles, duke e kthyer një imazh statik në hite të arkëtimeve. Matt Damon, 51 vjeç, është kthyer nga Jason Bourne në baba të sinqertë në filma si Stillwater (2021). Por Pitt, 58 vjeç, ka zgjedhur role që janë kudo. Në dekadën e fundit apo më shumë ai është shfaqur në dramat e Luftës së Dytë Botërore dhe satirat bashkëkohore dhe ka zgjedhur disa kameo dinake. Ky varg është pjesë e një formule të thjeshtë. Pa asnjë personazh të vetëm në ekran, përveçse të duket si Brad Pitt, ai mund të shmangë të qenit i shtypur apo bajat.

Gjetja e vendit të ëmbël

Vitet e fundit ai ka ardhur të tallet me imazhin e djalit të bukur pa i kthyer shpinën, një taktikë çarmatosëse. Të paraqitesh në Bullet Train me kapelën budallaqe dhe syzet e mëdha, sikur të mos ishte një nga fytyrat më të bukura në botë, është një strategji që ai e ka përdorur mirë më parë. Në filmin e tij të vjedhjes së skenës në filmin aventuresk të këtij viti, Lost City, ai luan një fiksues i cili mbërrin në ishullin ku personazhi i rrëmbyer i Sandra Bullock është dërguar. Fjalët e saj të para për të janë të habitur: “Pse je kaq i pashëm?” Pitt përgjigjet në mënyrë të vërtetë: “Babai im ishte një meteorolog”, që mund të jetë vargu më qesharak në të gjithë filmin.

Ai e shpërfill rastësisht pamjen e tij në një herë në Hollywood gjithashtu, në efekt meta dhe komik. Bruce Lee i thotë Cliff-it: “Ti e di, je disi e bukur për një marifet.” Me atë buzëqeshje të hutuar, Pitt përgjigjet: “Kështu më thonë”.

Edhe pse Pitt fitoi Oscarin në kategorinë e aktorit më të mirë dytësor për atë film, roli i tij dhe i Leonardo DiCaprio si kryesuesi nominal, Rick, janë pothuajse të barabartë. Pitt i jep personazhit një karizëm të tillë, saqë ai pothuajse e vjedh filmin, ashtu si Raine vjedh Inglourious Basterds. Kur Cliff viziton një fermë ku familja Manson është ulur, ai dyshon se ata po përfitojnë nga një mik i vjetër (Bruce Dern). Është një tjetër nga momentet e këndshme të Pitt-it, duke balancuar shqetësimin për një plak të verbër me një hijeshi të lehtë dhe një vetëdije për absurditetin e situatës.

Dhe në Killing Them Softly ai ngjall një dramë ndonjëherë grafike të përgjakshme me zgjuarsi. I zhveshur, me flokë të lyer dhe një xhaketë lëkure, personazhi i Pitt është i pamëshirshëm, por i shqetësuar për të bërë një goditje nga afër. “A keni vrarë ndonjëherë dikë?” ai pyet ndërmjetësin që po përgatit vrasjen. “Ata bëhen të gjithë të prekshëm, emocionalë. Qajnë, luten, luten… Është e turpshme,” thotë ai, duke bërë një fytyrë të ndyrë. “Më pëlqen t’i vras ​​butësisht, nga larg”. Skena do të ishte krejtësisht e ndryshme nëse Pitt do ta kishte dhënë linjën me një ton të ashpër në vend të mendjes së thatë.

Bullet Train nuk e godet pikën e ëmbël të Pitt, megjithëse bën një përpjekje me gjysmë zemre. Në një intervistë për ET Canada, ai përmend mendjelehtësinë e filmit, duke shtuar, “Megjithatë nën të është tema e fatit, vullneti i lirë”, të cilën ai e quan “rryma e fshehtë e filmit, përmes këtij sistemi të ofrimit të komedisë”. Përpjekje e bukur, por ndërsa flitet shumë për fatin dhe fatin në ekran, Bullet Train është shumë vizatimor për të mbajtur ndonjë dramë të vërtetë. (Pse duhet? Është një komedi aksion mjaft argëtuese.) Por ky koment flet për vetëdijen e Pitt-it për atë që funksionon më mirë për të.

Me kalimin e viteve ai ka marrë disa role të përgjithshme të yjeve të filmit, llojin që një aktor tjetër megavat mund të kishte përballuar pa ndryshuar ADN-në e filmit. Në World War Z (2013), një nga filmat me fitimet më të larta të Pitt, ai gjurmon një virus që shkakton një apokalips mumje. Ai është në qendër të aksionit, por ky nuk është tamam një “film i Brad Pitt”, sepse performanca e tij nuk i jep formë asaj që është.

Bullet Train është një film i Brad Pitt sepse nuk do të ishte njësoj pa të. Filmi është plotësisht argëtues kur Ladybug ngatërrohet me dy vrasës britanikë të luajtur nga Brian Tyree Henry dhe Aaron Taylor-Johnson, aktorë plotësisht në gjatësinë valore të Pitt-it, por nganjëherë shkon e qetë, sepse pjesa tjetër e roleve dhe aktorëve nuk ka avantazhin e tij sardonic.

Një strategji e zgjuar

Në dekadën e fundit, Pitt i ka zënë shikuesit edhe më të pasigurt me një varg filmash të kohës së luftës. Fury në mes të David Ayers (2014) është një film i madh aksion i modës së vjetër të Luftës së Dytë Botërore, me Pitt si një personazh gung-ho me nofkën “Wardaddy”. Aleatët e Robert Zemeckis (2016) është një film i madh romantik i modës së vjetër të Luftës së Dytë Botërore. Pitt i afrohet tipit të yllit të filmit si një agjent i fshehtë i guximshëm kanadez i bashkuar me Marion Cotillard. Allied është një rikthim kaq i hapur saqë në fakt fillon në Casablanca, por filmi dhe performanca funksionojnë gjithsesi. Makina satirike e Luftës (2017) është një dështim ambicioz. Performanca e Pitt si një komandant arrogant ushtarak amerikan në Afganistan është më shumë karikaturë sesa satirë. Ndërsa ai bënte mrekulli me vetullat e tij të harkuara të harkuara në “Once Upon a Time”, në “Makina e luftës” ai ka një vetull të gërvishtur vazhdimisht dhe syri i tij i djathtë është vazhdimisht i këputur, gjë që duket si një aktor që përpiqet shumë.

Megjithatë, një përfitim anësor i gjithë asaj shumëllojshmërie është se jeta private e Pitt ka shpërthyer në ekran vetëm kur ishte e pashmangshme, si në Mr & Mrs Smith (2005), ku ai u takua dhe luajti bashkë me Jolie, dhe Beyond the Sea. (2015), të cilën ajo e shkroi dhe e drejtoi. Ata luajnë një çift, martesa e të cilëve është në gurë. Hmm – martesa e tyre përfundoi në vitin 2016. Publikimi jo. Edhe tani, është e vështirë të vazhdohet me statusin e tyre ligjor, në mes të një lufte të vazhdueshme për kujdestarinë për gjashtë fëmijët e tyre dhe padinë e tij mbi shitjen e saj të pjesës së saj të verës së tyre në pronësi të përbashkët.

Por vitet e fundit ai me zgjuarsi ka arritur ta mbajë fokusin sa më shumë diku tjetër. Fushata e tij e Oscar-it Njëherë e një kohë ishte e orkestruar në mënyrë të përsosur, me një fjalim simpatik modest pranimi pas tjetrit. Dhe shikoni strategjinë që ai ka përdorur gjatë turneut publicitar të Bullet Train, duke tërhequr potencialisht fokusin nga çështjet e tij personale me një sërë modelesh që tërheqin vëmendjen në tapetin e kuq. Ai kërceu në ajër me një kostum neon-jeshile në premierat e Los Anxhelosit. Kostumi i fundeve prej liri që ai veshi në premierën e Berlinit kishte për qëllim të tërhiqte vëmendjen, por ishte gjithashtu një pamje shumë e stiluar aq e zhveshur sa dukej pothuajse e pa stil, ashtu si llogaritjet e tij për PR.

Brad Pitt

Në numrin e gushtit të revistës GQ, në një intervistë jashtëzakonisht të butë, Pitt foli për të qenë i matur dhe për të lënë duhanin. Ai citoi poetin Rumi. Por fotot bënë më shumë bujë, duke e ndezur internetin, thjesht sepse ato sfidojnë magjepsjen konvencionale të udhëheqësve. Në njërën prej tyre ai është i dobët, me sy të mbushur me astar, i shtrirë në një shtrat të përlotur me lule si një Ofelia e vdekur.

Në një tjetër, sytë e tij janë të stolisur me rrezet e grimit metalik të argjendtë. Me sfonde surreale, psikodelike, fotot ishin ekscentrike dhe krejtësisht të papritura. Të pajtohesha me këtë ishte gjithashtu një veprim i zgjuar, i llojit që i mban shikuesit kuriozë dhe ndihmon për të mbajtur gjallë karrierën e aktorëve të mëdhenj.

Vazhdimi i Pitt-it në Bullet Train nuk mund të ishte më i ndryshëm nga një film aksion me kokoshka. Në Damien Chazelle’s Babylon, i vendosur në Hollywood në vitet 1920 dhe që do të dalë në dhjetor, ai luan një personazh që thuhet se bazohet në idhullin e filmit pa zë John Gilbert. Roli përfshin magjepsjen konvencionale të Hollivudit. Por kuptimi i mprehtë i Pitt-it për imazhin dhe karrierën e tij na tregon se si të jemi një yll filmi – jo një personazh i famshëm apo influencues në Instagram, por një yll filmash i qëndrueshëm dhe i modës së vjetër – një për shekullin e 21-të.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Inicuesi i fushatës për shaminë thotë se MAShTI do ta...

Liridon Kurti ka njoftuar opinionin publik se pas konfirmimit se kërkesa për anulim të nenit 3 paragrafi 1.13 të Udhëzimit Administrativ Nr. 06/2014 është...

Vdes një i ri në Bogë të Pejës pasi goditet...

Një person ka mbetur i vdekur si pasojë e lëndimeve që ka marrë të enjten pasdite në fshatin Bogë të Pejës, pasi një kamion...

Gjukanoviq për sulmin në Cetinë: I bëj thirrje Qeverisë të...

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka reaguar në lidhje me sulmin masiv në Cetinë që duke thënë se është tronditur nga kjo...

Të fundit nga rubrika