Qyteti finlandez ka larguar statujën e fundit të Leninit të ekspozuar publikisht

Qyteti i Kotkas në Finlandë ka larguar të martën e 4 tetorit statujën e fundit të ekspozuar publikisht të Vladimir Lenin, pas presionit nga banorët vendas 

Statuja e Vladimir Leninit duke u larguar nga rrugët e qytetit të Kotka, Finlandë

Një qytet në Finlandën juglindore hoqi të martën statujën e fundit të ekspozuar publikisht të liderit revolucionar rus Vladimir Lenin, pas presionit nga banorët në vazhdën e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Një grup punëtorësh ndërtimi në Kotka, një qytet port me 52,000 banorë jo shumë larg kufirit me Rusinë, e ngritën statujën në një kamion dhe e çuan atë në një magazinë të një muzeu lokal.Drejtori i muzeut të qytetit, Kirsi Niku i tha transmetuesit publik finlandez YLE se busti i bronzit ishte projektuar dhe ndërtuar nga skulptori estonez Matti Varik në fund të viteve 1970 me porosi nga Moska.

Ajo iu dorëzua Kotkës në vitin 1979 si dhuratë nga qyteti i miqësisë Talini, atëherë kryeqyteti i republikës sovjetike estoneze dhe tani kryeqyteti i kombit baltik të Estonisë.

Paraqitja e statujave të tilla ishte një praktikë e zakonshme nga Moska, veçanërisht në vitet 1970 dhe 1980, për të nënvizuar miqësinë finlandeze-sovjetike në epokën e pas Luftës së Dytë Botërore.

Statuja e Vladimir Lenin duke u larguar (foto:AP)

Statuja e Leninit ndodhet në një park qendror Kotka, ngjitur me një shtëpi prej druri, ku thuhet se ka qëndruar themeluesi i partisë bolshevike, i cili u bë kryeministri i parë i Bashkimit Sovjetik.

Statuja u vandalizua gjatë viteve, por mbeti në park derisa këshilli i qytetit të Kotka vendosi ta hiqte atë. Vende të tjera evropiane kanë lëvizur për të hequr qafe monumentet e tyre të mbetura të epokës sovjetike që kur Rusia pushtoi Ukrainën më shumë se shtatë muaj më parë.

Finlanda dhe Rusia ndajnë një kufi tokësor prej 1,340 kilometrash (830 milje) dhe një histori të ndërlikuar.

Finlanda mbeti pjesë e Perandorisë Ruse si një Dukat i Madh autonom për më shumë se njëqind vjet deri më 6 dhjetor 1917, kur shpalli pavarësinë në vazhdën e Revolucionit Rus të udhëhequr nga Lenini.

Lenini dhe udhëheqja bolshevike njohën pavarësinë e vendit nordik në ditën e fundit të vitit 1917. Përpara Revolucionit Rus, Lenini u internua në Finlandë në disa raste, duke jetuar në qytete dhe qyteza të ndryshme në të gjithë pjesën jugore të vendit.

Qyteti industrial dhe universitar finlandez jugor i Tamperes pret një muze të Leninit. Diktatori i ardhshëm sovjetik Josef Stalin dhe Lenini u takuan për herë të parë në Tampere në vitin 1905 gjatë një takimi të udhëheqësve bolshevikë në qytet.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika