Rama: Masakra e Reçakut mbetet përjetësisht gur themeltar i Kosovës si shtet

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përkujtuar Masakrën e Reçakut në përvjetorin e 25-të të saj

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përkujtuar Masakrën e Reçakut në përvjetorin e 25-të të saj.

Rama, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka nderuar viktimat duke thënë se ky krim ka pasur për qëllim spastrimin etnik të Kosovës.

Rama ka shtuar se kjo ngjarje është gur themeltar i Kosovës shtet.

“Nderim për viktimat e krimit shtetëror të luftës mizore për spastrimin etnik të Kosovës, që tronditi mbarë botën dhe qëndron përjetësisht si gur themeltar i kujtesës së Kosovës shtet”, ka shkruar ai.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika