Rama në Berlin, temë bosht hapja e negociatave

Më dhjetë prill kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka udhëtuar drejt Berlinit me ftesë të  kancelarit gjerman, Olaf Scholz.

Ramën e pret një agjendë e ngjeshur me takime në Berlin, në kuadër të kësaj vizite ai do të takohet me shumë bartës të institucioneve gjermane, duke filliuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, presidentin Frank-Walter Steinmeier si dhe me kryetaren e bashkisë së Berlinit, Franziska Giffey.

Pas takimit, Scholz dhe Rama do të mbajnë një konferencë të përbashkët për media.

Në këtë vizitë do të ketë shumë tema diskutimi, ndërsa një ndërë to do të jetë edhe integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian (BE), por nuk do të lihën anash as temat mbi zhvillimet rajonale e në veçanti do të jetë edhe lufta në Ukrainë.

Qeveria shqiptare është duke e pritur caktimin e datës për tryezën e parë ndërqeveritare me atë të Gjermanisë.

Sipas Ramës, Shqipëria i ka përmbushur të gjitha detyrat e saj në kuadër të procesit integrues në BE.

Agjenda e takimeve të Ramës në Berlin do të filloj të hënën në ora 10:30, me një vizitë në ambientet e “Factory Berlin”.

Më pas, në orën 12:30, Rama do të takohet me Franziska Giffey, kryetaren e bashkisë së Berlinit.

Takimi me Frank-Walter Steinmeier, Presidentin Federal të Gjermanisë do të zhvillohet në ora 15:20.

Ndërsa në orën 18:00 kryeministri shqiptar do të takohet me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, ku pas këtij takimi do të bëjnë së bashku një paraqitje për media.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika