Rektori i ri i UP-së: Ndërhyrja e parë do të jetë për plagjiaturën

Rektori i sapo zgjedhur i UP-së, Qerim Qerimi në një intervistë për RTV Dukagjini ka folur për rastet e plagjiaturës të disa profesorëve në Universitetin e Prishtinës, si dhe për synimet e tij në mandatin dy vjeçar dhe për marrëdhëniet e tij me ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës vendosi që në krye të këtij institucioni të jetë juristi, Qerim Qerimi.

Ai të martën ishte në ditën e parë të punës si rektor i Universitetit të Prishtinës dhe menjëherë ka bërë me dije qëllimet e tij, ani pse i ka mandat vetëm dy vite.

“Synimet e mija janë të artikuluara qartë në planprogram, janë 10 pika dhe disa prej tyre kanë kaq pika ose nën veprime brenda tyre në disa raste janë të karakterit ideor, të cilat kërkojnë përpilim dhe ideim operativ për zbatimin e tyre”, ka thënë Qerimi për RTV Dukagjinin.

Ai në një intervistë për RTV Dukagjini poashtu foli edhe për raportimet e muajve të fundit për rastet ku profesorët e UP-së janë akuzuar për plagjiaturë në punimet e tyre shkencore.

“Propozimi i parë apo ndërhyrja e parë që kam artikuluar në program lidhet me rishikimin, zhvillimin ose përsosjen e mëtejme të rregullativës që qeveris Universitetin veçanërisht integritetin e personelit akademik”, ka shtuar Qerimi.

E se si do t’i ketë marrëdhëniet me ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci ai akoma nuk ka një përgjigje konkrete.

“Përgjigja është ajo se çfarë rrjedh nga procesi në vijim, nga kjo ditë e tutje sigurisht deri tani nuk kam pas ndonjë përvojë ose ndërveprim me ministren e Arsimit”, ka theksuar Qerimi.

Qerim Qerimi është profesor në Fakultetin Juridik të UP-së. Po ashtu ka qenë Prodekan për Çështje Akademike dhe Shkencore, të këtij Fakulteti dhe ushtrues detyre i prorektorit të UP-së.

Rektori i ri, Qerim Qerimi para se t’i hynte botës akademike e shkencore, ishte njëri nga gazetarët e pasluftës në Kosovë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika