Rexhaj: Opozita e ka humb rrugën në oborr

Deputetët e lëvizjes Vetvendosje, Arbër Rexhaj dhe Mefail Bajqinovci, kanë thënë se janë kundër një komisioni në baza të paligjshme

Deputeti i Lëvizjes Vetvendosje (LVV), Arbër Rexhaj, ka thënë për RTV Dukagjini se një komision hetimor nuk do të votohet për aq kohë sa është i ngritur në baza të paligjshme.

Ai ka thënë se opozitës i kishte munguar një kauzë prej kohësh dhe si e tillë, “kauza për komisionin” është “kauza e shumëkërkuar” e saj.

“Opozita e ka humb rrugën në oborr”, ka thënë Rexhaj, gjatë debatit në emisionin Debat Plus.

Në qoftë se VV-ja nuk ka asgjë për të fshehur, votimi i një komisioni të tillë nuk do kishte arsye pse të mos realizohej ka thënë analisti, Selim Selimi.

“Refuzimi i komisionit hetimor është masakrim i demokracisë”, ka thënë Selimi gjersa ka shtuar se një kundërshtim kaq publik ndaj këtij komisioni lë vend për dyshim.

Deputeti i VV-së, Mefail Bajqinovci

Ndërsa analisti tjetër Yll Hoxhaj e ka kundërshtuar këtë pikëpamje të Selimit, duke thënë se, nëse vullneti i shumicës do votojë kundër këtij komisioni, është pjesë e demokracisë, duke shtuar se “do e gjejmë zgjidhjen, por duhet të prisni. Qeveria Kurti veçse i ka ndaluar disa rrugë ku bëhej kontrabanda”.

Deputeti tjetër nga po i njëjti subjekt politik, Mefail Bajqinovci, ka thënë se do votonte këtë komision për aq kohë sa do të ishte i formuar në përputhshmëri me ligjet e njëkohësisht, po të ishte i miratuar nga Kuvendi.

Kurse Imer Mushkolaj, analist, e ka cilësuar këtë mori veprimesh si “deja vu” të veprimeve opozitare të VV-së.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika