Rreth 39 të vdekur në Korenë Jugore pas vërshimeve nga shiu

Rreth 39 persona kanë vdekur si pasojë e shirave të dendur në Korenë Jugore

Punonjësit e shpëtimit marrin pjesë në një operacion kërkimi dhe shpëtimi pranë një nënkalimi që është zhytur nga një lumë i përmbytur i shkaktuar nga shiu i rrëmbyeshëm në Cheongju, Koreja e Jugut, 16 korrik 2023 [Kim Hong-ji/ Reuters]

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, ka urdhëruar një përpjekje gjithëpërfshirëse të shpëtimit dhe rimëkëmbjes pas të shirave të rrëmbyeshëm që shkaktuan përmbytje shkatërruese dhe rrëshqitje dheu që vranë të paktën 39 njerëz.

Numri i të vdekurve të hënën përfshinte 13 persona të gjetur të vdekur në një nënkalim të zhytur në qytetin qendror të Cheongju, në provincën veriore Chungcheong, raporton Al Jazeera.

Yoon, në kthimin e tij në Seul pas një udhëtimi në Ukrainë, thirri një takim brenda agjencisë për reagimin ndaj fatkeqësive dhe u bëri thirrje autoriteteve t’i bëjnë përpjekjet maksimale për t’i shpëtuar viktimat.

“Nuk ka asnjë mënyrë për të shtypur trishtimin tim. Lutem për shpirtrat e të vrarëve në shirat e dendur dhe u shpreh fjalë ngushëllimi familjeve të viktimave”, tha presidenti.

Yoon gjithashtu premtoi mbështetje për punën e rimëkëmbjes, duke përfshirë përcaktimin e zonave të prekura si zona të veçanta të fatkeqësive.

Koreja e Jugut, e cila është në kulmin e sezonit të saj të musonit veror, është goditur nga shirat e dendur që nga 9 korriku. Reshjet kanë shkaktuar përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje dheu, kryesisht në rajonet qendrore dhe jugore të vendit.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika