Rreth 99 pasagjerë të lënduar në një aksident në Stamboll

Rreth 99 persona kanë mbetur të lënduar pasi katër metrobusë u përplasën në lagjen Avcılar të Stambollit të premten

Vendi i aksidentit(foto; Hüsame Battal / AA)

Dy metrobusë u përfshinë në një përplasje ballë për ballë në stacionin Avcılar, dhe dy metrobusë të tjerë në hyrje u përplasën pas tyre. Nga ky aksident dyshohet se kanë mbetur të lënduar rreth 99 persona.

Menjëherë pas aksidentit në zonë kanë dalë ambulancat, zjarrfikësit dhe policia. Pasagjerët e lënduar u dërguan në spitalet publike dhe private aty pranë për trajtim, thuhet në raport.

Trafiku i metrobusëve në të dyja drejtimet u ndërpre pas aksidentit, i cili çoi në trafik të rënduar në autostradën D-100, pasi pasagjerët u përpoqën të ecnin për të arritur në mjete të tjera transporti, njofton Anadolu Agency.

Metrobusë, një autobus me korsi ekskluzive, u prezantua në qytet në vitin 2007. Që atëherë, disa aksidente kanë ndodhur në rrugën 50 kilometra të gjatë që shtrihet nga rrethi Beylikdüzü në anën evropiane deri në Söğütlüçeşme në anën aziatike, por pak kanë qenë fatale. Në vitin 2015, pesë persona u vranë kur një makinë kaloi nëpër barrierat që ndanin korsinë e metrobusit dhe u përplas kokë më kokë me një metrobus. Metrobusët ishin gjithashtu objekt i zjarreve.

Metrobusët, kryesisht të mbipopulluar gjatë orëve të pikut , transportojnë mijëra pasagjerë çdo ditë. Ata ishin më pak të mbushur me njerëz gjatë pandemisë kur kufizimet reduktuan numrin e udhëtarëve. Me fillimin e një procesi normalizimi – ku shtetrrethimi dhe shumica e kufizimeve në lidhje me pandeminë u hoqën më 1 korrik – ato janë përsëri të mbushura me pasagjerë, veçanërisht në orët e pikut të mëngjesit dhe të mbrëmjes në qytetin me më shumë se 15 milionë banorë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika