Rritet borxhi publik në shifra rekorde

Qeverinë e Kosovës momentalisht e udhëheq kryeministri Albin Kurti, ndërsa borxhi i përgjithshëm i vendit ka arritur në shifra rekorde, afro 1 miliardë e 700 milionë euro.

Vetëm në vitin e fundit, Kosova ka hyrë në borxh rreth 200 milionë euro, më 2020 obligimet financiare të Kosovës kanë qenë 1miliardë e 487 milionë euro, ndërsa vetëm një vit pas, ky borxdh ka shkuar në 1 miliardë e 682 milionë euro.

Bazuar në dokumentin e Ministrisë së Financave del që Kosova borxh i ka Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim, Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bankës Botërore, Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Bashkësisë Europiane, Bankës Gjermane për Zhvillim dhe disa entiteteve dhe subjekteve financiare ndërkombëtare.

Rritje enorme e futjes së Kosovës në borxhe vërehet pas vitit 2016, ku në atë kohë borxhi ishte rreth 850 milionë euro, kryesisht i trashëguar nga borxhi i përgjithshëm i ish- Federatës Jugosllave.

Se sa mundet të hyjë borxh Kosova si shtet, e ka të rregulluar me ligj.

Në lidhje me Ligjin për Borxhet Publike, neni 32 thotë se qeverisë i lejohet të hyje në borxh deri “40% Bruto e Produktit Vendor’’.

Momentalisht Kosova qëndron te afro 25% e BPV-së, dhe se ka trend rreth 200 milionë euro në vit borxhe, të cilat shteti duhet në të ardhmen t’i paguaj.

Me po të njëjtin ligj dhe kushtetutë për çdo borxh të shtetit të Kosovës dhe entiteteve të saja financiare e politike, duhet ratifikimi me 2/3 në Kuvendin e Kosovës.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika