Shpata e rrallë vikinge e ribashkuar pas 1200 vjetësh

Studiuesit ekzaminojnë mbetjet e një shpate të epokës vikinge të zbuluar në Norvegji e cila është ribashkuar pas më shumë se një mijë vitesh me bindjen që mund t'i përkiste një shtrese të lartë të asaj kohe megjithëse, pronari i saj mbetet një mister

Një studiues ekzaminon mbetjet e një shpate të epokës vikinge të zbuluar në Norvegji

Dy pjesë të një shpate vikinge që ishin ndarë për rreth 1200 vjet janë ribashkuar dhe ende përshtaten së bashku si një enigmë. Pjesët u zbuluan një vit larg mes njëra-tjetrës nga gjuetarët amatorë të thesarit në Norvegji.

Zbulimi i parë ndodhi vitin e kaluar, kur një detektor metali në Stavanger, përgjatë bregut perëndimor të Norvegjisë, zbuloi një copë të vogël, të çuditshme metali gjersa po kalonte nëpër një fermë. Burri ia kishte dorëzuar fragmentin muzeut arkeologjik lokal dhe nuk ishte i sigurt se çfarë ishte deri në këtë pranverë, kur miku i tij dhe kolegu i tij detektorist metalik zbuluan pjesën tjetër të artefaktit aty pranë. Ato dy copa të vogla metali doli të ishin pjesë e një shpate masive të epokës së vikingëve.

Ekzaminimi i shpatës së gjetur

“Shpata është e një lloji të rrallë, e njohur nga Skandinavia, por gjendet edhe në Evropën Perëndimore (në zonat e njohura sot si Franca, Britania dhe Irlanda) dhe Evropën Lindore, p.sh. Hungari”, ka thënë Ann Zanette Glørstad, një arkeologe në Universitetin e Oslos.

Megjithëse tehu mungon, doreza e shpatës është e dekoruar në mënyrë të pasur me gdhendje të ndërlikuara dhe detaje me fije ari dhe argjendi. Secili skaj i saj ka formën e një kafshe të paidentifikuar.

Bazuar në zbukurimin e saj, Glorstad mendon se shpata mund të jetë farkëtuar në Perandorinë Franke ose në Angli rreth vitit 800 pas Krishtit. Megjithatë, sipas saj, shpata  mund të jetë falsifikuar nga një farkëtar i talentuar norvegjez, i cili u frymëzua nga armët franke. Nga afërsisht 3,000 shpata vikinge të gjetura në Norvegji, vetëm rreth 20 përputhen me profilin e armës së sapo zbuluar ndërsa sa për pronarin e saj, mbetet një mister.

“Megjithatë, ishte një shpatë shumë dekorative dhe mbresëlënëse, dhe duhet t’i përkiste dikujt që kishte mjetet për ta marrë atë”, ka thënë ajo.

Ekzaminimi i shpatës së gjetur

Sipas Institutit të Artit në Çikago, shpatat e kësaj epoke ndonjëherë kishin emrat e pronarit të tyre të gdhendur në teh, por për shkak se tehu i kësaj arme mbetet akoma i pagjetur, arkeologët do të duhet të mbështeten në të dhëna të tjera për të zbuluar identitetin e pronarit të saj.

Më 1883, varri i një mbretëreshe të pasur vikinge u zbulua jo shumë larg vendit ku u zbulua shpata.

Shpata i është bashkuar koleksionit në Muzeun Arkeologjik të Stavangerit, ku do të ekspozohet pasi të jetë restauruar siç duhet. Ndërkohë, entuziastët e arkeologjisë mund të ndjekin uebsajtin e muzeut.

Shpata e gjetur

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika