Shpërthen zjarri në një fabrikë në Kinën qendrore, vdesin 38 persona

Mediat shtetërore kineze kanë raportuar se të hënën e 21 nëntorit ka shpërthyer një zjarr në një fabrikë në Kinën qendrore. Deri më tani numri i të vdekurve nga ky zjarr është 38

Pamje nga zjarri në Kinën qendrore. Foto: CNN

Sipas mediave shtetërore kineze, të hënën e 21 nëntorit ka shpërthyer një zjarr në një fabrikë në Kinën qendrore dhe ka vrarë dhjetëra njerëz.

Gazeta shtetërore “Henan Daily” ka raportuar të martën se dy persona të raportuar më parë të zhdukur ishin gjetur të vdekur pas zjarrit në fabrikë në Anyang, provincën Henan, duke e çuar numrin e të vdekurve në 38.

Transmetuesi shtetëror CCTV të martën ka raportuar se dy persona të tjerë ishin duke u trajtuar për lëndime të lehta.

Policia ka arrestuar një numër të paspecifikuar të dyshuarish në lidhje me zjarrin, të cilët zjarrfikësve iu deshën gati shtatë orë për ta shuar, sipas CCTV.

“Henan Daily” ka raportuar se sipas gjetjeve paraprake, zjarri është shkaktuar nga shkelje të protokolleve të saldimit elektrik, duke cituar autoritetet.

Gjatë viteve të fundit Kina ka patur një sërë aksidentesh industriale që kanë lënë shumë të vdekur, të cilat kanë ngritur shqetësime për sigurinë publike, raporton CNN.

Në vitin 2015, të paktën 173 njerëz kanë vdekur pas një sërë shpërthimesh në një magazinë kimike në qytetin portual verior të Tianjin.

Ndërsa tetorin e kaluar, të paktën tre persona janë vrarë dhe më shumë se 30 janë plagosur në një shpërthim të fuqishëm në një restorant në qytetin verilindor të Shenyang. Shpërthimi i gazit ka ndodhur në një ndërtesë banimi dhe tregtare me përdorime të përziera.

Në qershor të këtij viti, të paktën një person ka humbur jetën pasi një zjarr ka shpërthyer në një kompleks petrokimik në Shangai.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika