Shpërthime në Kiev dhe Lviv

Pavarësisht tërheqjes së forcave ruse nga kryeqyteti ukrainas, sulmet ajrore kanë vazhduar. Qytetarët e Kievi-t dhe Lvivi-t, janë zgjuar nga shpërthimet e fuqishme të radhës.

Përmes kanaleve zyrtare në Telegram, kryetari i kryeqytetit dhe ai i Lviv-it kanë raportuar për bombardimet.

Fillimisht, ka qenë Vitali Klitschko, ai i cili tha se në kryeqytet janë duke ndodhur shpërthime qysh nga mëngjesi i 16 prillit dhe se zona e goditur është ajo e Darnytskyi-t dhe rrethina e saj.

Pavarësisht se ekipet e shpëtimit gjenden në rajon. Ende nuk ka ndonjë bilanc të shpërthimeve.

Maksym Kozytskyi, kryetari i Lviv-it nga ana tjetër, ka bërë të ditur pak minuta pas Klitschko-s se qyteti të cilin e drejton është goditur pa ndërpre nga ora 5: 45 deri në 7:00.

Kryetari i qytetit perëndimor të Ukrainës ka bërë të ditur se sistemi kundërajror i vendit është duke funksionuar. Edhe në Lviv ashtu sikurse në Kiev, ekipet e shpëtimit janë në teren, por që ende nuk dihet për bilancin e mundshëm të viktimave apo edhe dëmeve të shkaktuara nga bombardimet.

Edhe në Lviv, bombardimet ruse janë bërë tashmë një rutinë.

Vatra kryesore e luftimeve mbetet qyteti dhe rrethinat e Mariupol-it.

Viktimat mes dy palëve luftuese janë të larta. Edhe vrasja e civilëve të mbetur të rrethuar prej kohësh është e lartë por ende nuk ka ndonjë bilanc. Ajo çfarë ka ndodhur në Bucha, dyshohet se ka ndodhur edhe në Mariupol por, se me më shumë viktima.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika